Růžový zázrak

Jezero Hillier, kýčovitě růžová vodní plocha, která se nachází uprostřed zeleně hustých čajovníkových a eukalyptových lesů ostrova, představuje úchvatný pohled, zejména v kontrastu s hlubokou modří okolního oceánu. Za jeho objev vděčíme Matthewu Flindersovi, britskému badateli, který na něj narazil 15. ledna 1802. Flinders jezero výstižně popsal jako "malé jezero růžové barvy" a pojmenoval ho po Williamu Hillierovi, členu posádky, který podlehl úplavici. Flindersův deník slouží jako nadčasový záznam tohoto prvního setkání s geografickým zázrakem.

Původ záhadného odstínu

Vědci se dlouhá léta domnívali, že růžový odstín jezera je způsoben bakteriemi žijícími v solné krustě, protože hladina soli v jezeře je překvapivě vysoká – přes 340 gramů soli na litr vody. Nedávný pokrok v oblasti metagenomiky však vedl k převratnému objevu, který dlouholetou hypotézu vyvrátil.

Nový pohled na mikrobiální svět

Metagenomika, věda zabývající se extrakcí a analýzou DNA ze vzorků životního prostředí, umožnila důkladně porozumět mikrobiálnímu společenství jezera Hillier. Díky této metodě vědci zjistili, že se jedná o rozmanitý ekosystém složený z mikrobů ze čtyř oblastí – archeí, bakterií, virů a řas. Významným objevem zde byla přítomnost dvou konkrétních mikroorganismů – Salinibacter ruber a Dunaliella salina.

Salinibacter ruber a Dunaliella salina

Jednou z objevených bakterií v jezeře byla Dunaliella salina Jednou z objevených bakterií v jezeře byla Dunaliella salina Zdroj: Wikimedia Commons, CSIRO, CC BY 3.0

Jako pravděpodobná příčina růžového odstínu jezera se ukázala zářivě červená bakterie Salinibacter ruber ve spojení s Dunaliella salina, červenou řasou bohatou na beta-karoten. Přítomnost karotenoidů, které těmto mikrobům propůjčují charakteristickou barvu, je chrání před drsnými, slanými podmínkami jejich prostředí. Protože se jim v tomto extrémním prostředí daří, dodávají jezeru jeho charakteristický růžový odstín.

Tvrdohlaví „obyvatelé“

Je skutečně obdivuhodné, jak příroda vymýšlí takové záhady, kdy kombinace pouhých dvou mikroorganismů může vést k tak úžasnému přírodnímu jevu. Ačkoli je toto jezero díky obsahu soli náročným prostředím pro většinu forem života, tito extrémofilové, jak se jim říká, si zde vydobyli místo.

Čtěte také

Jezero Kaindy je považováno za klenot Kazachstánu

Čtěte také

Kaindy v srdci Kazachstánu: Tajuplné jezero, kde stromy rostou vzhůru nohama

Navzdory téměř éterickému vzhledu a vysoké koncentraci soli jsou vody jezera Hillier pro člověka bezpečné. Osvěžující koupání je zcela neškodné. Nicméně existuje zde jedno upozornění – voda sice není toxická, ale její nadměrná konzumace může vést k dehydrataci. Stejně jako u všeho ostatního je klíčem k úspěchu umírněnost.

Čtěte také

Jezero Natron

Čtěte také

Jezero Natron: Vše živé, co do něj spadne, usmrtí a promění v kamenné sochy

Nedávný objev v okolí jezera nejenže řeší letitou záhadu, ale také podtrhuje význam dalšího vědeckého zkoumání. Kdo ví, jaká další tajemství matka příroda skrývá a čeká, až je někdo odhalí? Prozatím je záhada růžového jezera vyřešena, ale na půvabu jezera Hillier to nijak neubírá.

Zdroje: skratch.worldyourweather.co.ukdailymail.co