Od chvíle, kdy byla fotografie sdílena, se na celosvětové síti šířily spekulace. Fanoušci science fiction naznačovali možnost otevření portálu do jiné dimenze. Pragmatičtější teoretici naopak spekulovali o tom, že by snímek mohl představovat podmořskou sopečnou erupci.

Zdroj: Youtube

Odhalení pravdy

Ačkoli se internet hemžil nápaditými dohady, skutečná odpověď může ležet blíže naší každodenní realitě, než by se zdálo. Do hry vstoupil Neil Jacobs, odborník na meteorologické výpočty, který nabídl méně senzační, ale mnohem pravděpodobnější vysvětlení. Podle Jacobse by záhadnou červenou záři mohly způsobovat rybářské lodě.

Rybářské lodě

Jacobs sdělil médiím, že tyto lodě používají červená světla, aby přilákaly makrely. Zdá se, že specifická frekvence světla je pro ryby obzvláště přitažlivá, což následně zvyšuje počet úlovků. Jacobs svá tvrzení doložil údaji, které porovnaly polohu rybářských lodí s dráhou letu pilota, což dokládá vysokou pravděpodobnost, že pozorovaná červená záře je důsledkem všedních rybářských aktivit.

Souběh technologie a tradičních postupů

Na celé události je fascinující spojení moderní technologie a staletých rybářských praktik. Pilot vybavený nejmodernější navigační technologií zde zachytil obraz, který vzbuzuje představivost lidí na celém světě, jen aby se ukázalo, že tento jev je projevem nadčasové lidské činnosti – rybolovu.

Poučení z tichomořské záhady

Z virální epizody plyne několik ponaučení. Zaprvé poukazuje na snadnost, s jakou se v digitálním věku mohou šířit informace – nebo dezinformace. Zdůrazňuje také, že je lepší obracet se na odborníky a hledat racionální vysvětlení než se nechat unést senzačními teoriemi.

Navíc potvrzuje povahu naší planety. I když je svět z velké části zmapován a prozkoumán, záhad, které stále podněcují kolektivní představivost, je kolem pořád více než dost. I když se občas ukáže, že tyto záhady jsou naprosto obyčejné činnosti nahlížené neobyčejnou optikou.

Zdroje: thesun.co.uk, interestingengineering.com, forscubadivers.com