Představte si místo, které ztělesňuje strašidelnou minulost, a přitom je ukryto v srdci malebné krajiny. Tato scéna není nějakou filmovou rekvizitou, ale skutečnou lokalitou v České republice. Jde o Rudou věž smrti, která se nachází v obci Vykmanov, místní části města Ostrov.

Procházka areálem

Již na první pohled je Rudá věž smrti výrazná svou rudou barvou, kterou jí dodávají pálené cihly. Věž má sedm pater a jejím hlavním účelem v minulosti byla úprava uranové rudy pro vývoz do tehdejšího Sovětského svazu. Práce zde vězňům v době komunistického režimu nepřinesla jen vyčerpání, ale také nebezpečí smrtelného ozáření. Tato minulost dala věži její temný název.

Procházka areálem nabízí poutavý, ačkoli ponurý pohled do minulosti. Zde, uprostřed tichého venkova, můžete vidět, jaký byl osud politických vězňů, kteří byli nuceni pracovat v nebezpečných podmínkách, aniž by jim byla poskytnuta adekvátní ochrana. Je těžké si dnes představit, jaké to tehdy bylo dýchat radioaktivní prach, který se ukládal do oblečení a způsoboval nemoci i smrt. Ne nadarmo vězni místo pojmenovali "Rudá věž smrti".

Hrůzná minulost

Věž v 50. letech 20. století nechvalně proslula tím, že zde lidé podstupovali nejtěžší práce ze všech uranových dolů. Tento pracovní tábor nesl označení L, což znamenalo likvidační. Vězni zde pracovali obvykle rok, někdy ale i tři roky. Jednalo se o hrdiny západního odboje, letce, kněze, vojáky i intelektuály. Většina z nich zahynula už během pobytu. Lidé umírali v obrovských bolestech, nejčastěji na rakovinu a nemoci z ozáření.

Přestože je tato část historie temná, je důležité si ji připomenout. Rudá věž smrti je nyní národní kulturní památkou. Věž smrti je zároveň jednou z 22 lokalit, které jsou zapsané souhrnně jako Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO. Děsivý pracovní tábor byl zrušen roku 1956.

Co nabízí okolí

Návštěva bývalého pracovního tábora Vykmanov může v návštěvnících zanechat pocit úzkosti. Bezprostřední okolí naštěstí nabízí i možnost odreagování od této ponuré minulosti. Nedaleko je například impozantní zámek v Ostrově, historický skvost, který je výsledkem několika stavebních etap od renesance až po baroko. Zámek je obklopen krásným parkem s rybníkem. V zámeckém komplexu se nachází také umělecká galerie s bohatými sbírkami výtvarného umění od středověku až po moderní dobu. Navštívit lze také nedaleký kostel sv. Michaela, který byl postaven ve 13. století a je jednou z nejstarších sakrálních staveb v regionu.

Klenot pro milovníky přírody

Pro milovníky přírody je tato oblast rovněž klenotem. Krajina kolem Vykmanova a Ostrova je plná nádherných lesů, luk a rybníků, které lze prozkoumat pěšky nebo na kole. Zde můžete odpočívat od svých myšlenek, zhluboka se nadechnout čerstvého vzduchu a užívat si zvuků a krásy přírody.

Takže ačkoli Rudá věž smrti může být strašidelným místem, které nás nutí k zamyšlení nad minulostí, okolí tohoto místa nabízí mnoho krás k objevování.

Zdroje: www.denik.cz, www.krusnohorci.cz, www.hrady.cz