Jen málokterá země v Evropě má tolik rozhleden jako Česká republika. Možná i proto české rozhledny navštěvují nejen tuzemští, ale také zahraniční turisté. Vychutnávají si pohled na vzdálené horizonty i neopakovatelnou atmosféru. Ať už je to rozhledna z kamene, dřeva nebo kovu, každá z nich má své jedinečné kouzlo. Dnes se podíváme na několik nejzajímavějších rozhleden, které byste měli v Česku navštívit.

Pohádková Jurkovičova rozhledna

Jurkovičova rozhledna je oslavou lidové architektury. Nevšední stavba připomíná zámeček vytažený z nějaké staré pohádky. Stojí na Karlově kopci nad Rožnovem pod Radhoštěm, a to ve výšce 480 metrů nad mořem. Návštěvu rozhledny lze spojit s prohlídkou Valašského muzea v přírodě, které se rozprostírá pod Karlovým kopcem. Rozhledna je vyrobena z dubového dřeva a veškeré kovářské a klempířské prvky jsou ruční práce, což z rohledny dělá skutečný architektonický skvost. A pohled z rozhledny? Pokochat se můžete nádherným výhledem na obce Vigantice, Tylovice, Kramolišov i samotný Rožnov.

Krásenský vrch – rozhledna se zvláštním šarmem

Zdroj: Youtube

Kdo by neznal charakteristickou siluetu rozhledny Krásenský vrch, která se tyčí v Karlovarském kraji nedaleko obce Krásno. Její atypický zatočený design vás určitě zaujme a tajemná historie vás pohltí. Rozhledna byla postavena ve 30. letech minulého století a svou 25metrovou výškou dominuje okolí. Původně byla rozhledna nazývána Hitlerka, dnes už naštěstí tento pochmurný název nosí v paměti jen pár starousedlíků. Pohled z ní je dechberoucí. A pokud máte rádi historii, budete nadšeni.

Křížová hora, moderní rozhledna s historickým srdcem

Myslíte, že moderní architektura a historie nejdou dohromady? Na Křížové hoře v Pardubickém kraji vás přesvědčí o opaku. Rozhledna, která zde stojí od roku 2008, vypadá jako kaple, a není to náhoda. Její design byl navržen tak, aby odkazoval na historickou kapli, která tu stála již v roce 1833. Z betonové rozhledny obložené dřevem můžete obdivovat impozantní výhledy na Orlické hory, Králický Sněžník a Jeseníky. Není divu, že tato rozhledna získala ocenění Stavba roku 2008 Pardubického kraje.

Klostermannova rozhledna – střípek šumavské historie

Spisovatel Karel Klostermann měl sen o rozhledně, která by se tyčila v Javorníku. Jeho sen se stal skutečností až o několik desítek let později, v roce 1938, kdy byla vybudována rozhledna nesoucí jeho jméno. Klostermannova rozhledna je mistrovským dílem, které po své rekonstrukci v roce 2003 působí stejně působivě jako kdysi. Z rozhledny se otevírá úchvatný kruhový výhled na Šumavu a za dobrých podmínek můžete dohlédnout až na Alpy nebo pražský vysílač Cukrák.

Rozhledna Krásno, monolit dřívějších časů

Na hranici Karlovarského a Plzeňského kraje trůní rozhledna Krásno. Tato 25 metrů vysoká kamenná spirála je umístěna na Krásenském vrchu, v nadmořské výšce 777 metrů. Její zvláštní architektura, inspirovaná minaretem v Samarrá, může působit až tajemně. Historie tohoto místa se táhne do 30. let 20. století a pověst o nezaměstnaných dělnících, kteří zde našli práci, zůstává dodnes hmatatelná. Za dobrého počasí můžete z rozhledny obdivovat i krásu Krušných hor.

Rozhledna Rozálka: Echo historie nad Žamberkem

Pokud vyrazíte směrem na východ země, narazíte na rozhlednu Rozálka, nádherný vyhlídkový bod nad Žamberkem. Tato 20 metrů vysoká konstrukce je považována za repliku táborské Hýlačky. Z ochozu můžete spatřit Orlické hory a vrcholy jako Suchý vrch či Králický Sněžník. Rozhledna je otevřena o víkendech, a to od května, a poskytuje jedinečný zážitek pro všechny milovníky historie a přírody.

Unikátní rozhledna Růženka v srdci Českého Švýcarska

Hluboko v Českém Švýcarsku, na vrcholu Pastevního vrchu, se tyčí netradiční rozhledna Růženka. Přestože není zrovna výškovým gigantem, měří jen 6,2 metru, její umístění a neotřelý design ji činí jedinečnou. Z jejího vrcholu se naskýtají malebné pohledy na okolní krajinu, například na Děčínský Sněžník, Pravčickou bránu, České středohoří a Lužické hory. Její jedinečný vzhled, inspirovaný vojenskými bunkry a futuristickým designem, a její základna osázená kruhovými průzory, z ní činí nepřehlédnutelnou atrakci pro milovníky architektury a přírody.

Zdroje: prozeny.cz, idnes.cz, kudyznudy.cz