Na Zemi existuje několik míst, která člověku způsobí husí kůži. Jedním takovým je i západní pobřeží Španělska. Právě zde najdete jeden z nejzajímavějších, ale zároveň nebezpečných geologických úkazů naší planety – Rio Tinto, rudou řeku, které se pro její zvláštní podobu říká také Marťanská řeka. Její neobvyklá červená barva a množství nerostů v jejím okolí vytvářejí téměř surrealistický pohled, který se nápadně podobá povrchu Marsu. A už název napovídá, že toto není zcela obyčejný vodní tok. Každý, kdo se dostane do kontaktu s jeho vodami, má co dělat, aby se zachránil.

Zdroj: Youtube

Od dávnověku po moderní dobu

Rio Tinto pramení v pohoří Sierra de Huelva. Jde o oblast, která je považována za jednu z kolébek těžby kovových rud. Některé historické nálezy naznačují, že těžba v této oblasti sahá až do roku 3000 př. n. l., kdy Iberové a Tartesané získávali měď, zlato a stříbro. Těžba tady nepřetržitě pokračovala po tisíciletí, a to přes éru Féničanů, Řeků až po dobu Římanů a Maurů. Dlouho se věřilo, že neobvyklé zbarvení řeky je způsobené znečištěním životního prostředí z dolů. Jenže tak to není. Za barvou toku stojí příroda, respektive chemické složení vody.

Marťanská záhada na Zemi

Pokud přijdete k Rio Tinto, všimnete si okamžitě její nápadné barvy, která se pohybuje od tmavě oranžové až po tmavě červenou. Můžete si myslet, že jste přešli do paralelního světa nebo se ocitli na povrchu Marsu. A vlastně byste nebyli daleko od pravdy. Vědci z NASA již delší dobu studují mikroorganismy a chemické složení této řeky jako analogii pro podmínky, které by mohly existovat na jiných planetách.

Smrtící krása

Ale pozor, tato přitažlivá řeka je smrtící. Její kyselé vody, dosahující pH hodnoty až 2, jsou plné těžkých kovů a toxických látek. Není zde ryba, která by přežila, pták, který by se zde napil, nebo zvíře, které by zde hledalo útočiště. Pouze několik druhů extremofilních bakterií tu může existovat, což dělá z této lokality unikátní laboratoř pro vědecké experimenty.

Úžasné, ale nehostinné

Vědci místo milují, protože zde mohou studovat extrémní podmínky podobné těm, které se vyskytují na jiných planetách. Pro nás ostatní je to připomínka síly a nevypočitatelnosti přírody. To, co je zde krásné, je zároveň smrtící, což je ponaučení, které bychom měli brát v úvahu při jakékoli interakci s naší planetou.

Pokud vás tedy někdy cesta zavede do jihozápadního Španělska, mějte na paměti, že krása Rio Tinto je jako píseň sirén – nádherná na pohled, ale nebezpečná na dotek.

Zdroje: atlasobscura.com, sensationalspain.com, medium.com