Objev nejstarších nástrojů

V Keni, na březích Viktoriina jezera, archeologové provedli úžasný objev, který nám poskytuje vzrušující náhled do minulosti. Našli zde starobylou sadu kamenných nástrojů, které pocházejí z doby před zhruba 3 miliony let. Co je na tomto objevu natolik fascinující, je skutečnost, že tyto nástroje nebyly používány lidmi, ale pravděpodobně jiným druhem.

Zdroj: Youtube

Tato nejstarší známá sada nástrojů byla nalezena v místě zvaném Nyayanga na poloostrově Homa v západní Keni. Zde archeologové odhalili tři různé typy kamenných nástrojů – kladívka, jádra a šupiny, které byly používány k porcování masa a škrábání rostlin. Jde o vůbec nejstarší důkaz toho, že naši prapředci používali nástroje ke zpracování velkých zvířat. Význam tohoto objevu tkví také v otázce, který druh pravěkého člověka tyto nástroje požíval jako první.

Paranthropus, náš nepřímý předek

Jedním z důležitých aspektů naleziště je spojení s homininy, konkrétně se zde našly zkamenělé zuby druhu zvaného Paranthropus. Tento druh je považován za nepřímého předka současného člověka Homo sapiens. Z toho vyvstávají zajímavé otázky ohledně toho, zda snad právě tato vymřelá linie stojí za vývojem a používáním objevených nástrojů.

Oldowanský styl

Nástroje nalezené v Nyayanga patří do tzv. oldowanského stylu, což jsou rané kamenné nástroje vyrobené štípáním kamenných šupinek. Přestože jsou tyto nástroje jednoduché, jejich inovativnost byla klíčovým okamžikem v historii našich pravěkých předků. S nástroji bylo možné lépe řezat a drtit, což dalo našim předkům nové možnosti v oblasti potravy.

Pravěké řeznictví

Před tímto objevem byly za nejstarší oldowanské kamenné nástroje považovány ty, které se našly v Etiopii a které byly staré asi 2,6 milionu let. Z nového výzkumu však vyplývá, že podobné nástroje vznikly mnohem dříve, než jsme si doposud mysleli, a byly pravděpodobně hojně rozšířeny mezi pravěkými lidmi.

Kdo je používal?

Na nalezišti v Nyayanga se rovněž našlo mnoho zvířecích kostí, zejména z hrochů a skotu. Vědci proto soudí, že toto místo mohlo sloužit jako pravěké řeznictví, kde naši vzdálení předci lovili a připravovali obrovská zvířata ke konzumaci. Tehdy lidé ještě neovládali oheň, takže veškeré maso bylo konzumováno syrové. Zdá se, že tyto nástroje mohly sloužit k rozmělnění masa do snadno stravitelné formy, předkové si tak zřejmě pochutnávali na něčem, co mohlo připomínat dnešní tatarák. Jen místo hovězího používali maso hroší.

Zajímavostí je, že se vědci dlouho domnívali, že kamenné nástroje uměli vyrábět pouze členové druhu Homo, kam patříme i my, lidé. Avšak nález zkamenělých zubů druhu Paranthropus vedle těchto nástrojů klade otázky, zda tuto technologii zvládali i jiní dávní homininové.

Jak nález mění historii?

Objev v Nyayanga je ohromujícím zjištěním, které nám pomáhá pochopit, jak se naši pravěcí předkové vyvíjeli a jakým způsobem zvládali zpracování potravy a lovu. Tento archeologický poklad přináší nové světlo do naší minulosti a otevírá fascinující otázky, které mohou vést k dalším zajímavým výzkumům.

Zdroje: dotyk.cz, cosmosmagazine.com, abc.net.au