Kousek Islandu uprostřed Čech

Soos je unikátní přírodní rezervace o rozloze 221 hektarů, která je významná svými rozsáhlými rašeliništi a minerálními slatiništi. Toto úchvatné místo je tvořeno krajinou, která se zdá být z jiného světa. Již při prvních krocích po dřevěných chodnících, které vedou skrz rezervaci, budete obklopeni bublajícími bahenními sopkami zvanými mofety. A právě ony spolu s výskytem síry ve vzduchu dávají místu jeho zvláštní atmosféru.

Země plná krystalů

Povrch Soosu se mění s počasím. Za suchého počasí jsou praskliny v zemi pokryté bílými, žlutými nebo narůžovělými krystaly soli, které se vytvářejí vysrážením minerálních solí z podzemní vody. Když však prší, krajinu pokrývají černé plochy vody, jež vypadají jako přirozená zrcadla odrážející oblohu.

Soos – domov pro zvláštní tvory

I přes svou zdánlivou drsnost a nehostinnost je Soos domovem mnoha vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. Právě zde se vyskytují více než 2 miliony krychlových metrů rašeliny, které poskytují ideální prostředí pro řadu rašeliništních a slatiništních rostlin. Stejně tak se zde úspěšně rozmnožuje přibližně 30 druhů měkkýšů, kteří nacházejí v těchto končinách ideální podmínky pro život.

Země dinosaurů

Rezervace Soos nabízí nejen fascinující prohlídku pro botaniky a biology, ale také oživuje minulost pro nadšence prehistorie. Součástí rezervace je totiž geologický park, kde jsou vystaveny modely dinosaurů a jiných prehistorických zvířat. Tyto názorné exempláře vás zavedou zpět v čase a umožní vám nahlédnout do dávných epoch naší planety. Kromě toho park skrývá i řadu archeologických nálezů, mezi něž patří zkameněliny rostlin a zvířat, jež nám přinášejí cenný vhled do dávné minulosti.

Zdroj: Youtube

Přístupný pro všechny

Rezervace je otevřená každý den, nabízí nepřeberné množství aktivit a atrakcí pro návštěvníky. Vedle geologického parku můžete podniknout procházku po téměř dvoukilometrové naučné stezce, navštívit malou zoologickou zahradu, přírodní muzeum s ornitologickou expozicí nebo se procházet po daňčí oboře. Toto místo představuje skvělou kombinaci dobrodružství a relaxace pro celou rodinu.

Národní přírodní rezervace Soos je nejenom jednou z nejvýznamnějších evropských přírodních rarit, ale také místem, které vás zavede do jiného světa. Krajina vás uchvátí nejen svou měsíční krajinou, ale také fascinujícím ekosystémem.

Zdroje: kamennevrchy, ceskehory, frantiskovy-lazne