Spojené státy americké jsou známé pro svou různorodost a kultury, které se prolínají na jejich území. Však uprostřed tohoto národa leží malý, samozvaný mikronárod, který představuje úplně jiný svět – republika Molossia. Co dělá tento mikronárod, nacházející se v nevadské poušti zajímavý a proč je již desítky let ve válce s Východním Německem?

Parodický diktátor nebo vážený státník?

Historie samozvaného státu se začala psát v roce 1977, kdy ho založili Kevin Baugh a James Spielman. Původně se nacházel v Portlandu, Oregon, pod názvem Velká republika Vuldstein. Ale příchod nového tisíciletí přinesl zásadní změny. Kevin Baugh přejmenoval zemi na Republiku Molossia, stal se jejím prezidentem a rozhodl se přesunout ji do nevadské pouště. Vznikl tak tento nezávislý mikronárod, který dostal své jméno z havajského slova "maluhia", což znamená "světová harmonie". Ačkoliv Molossia nemá mezinárodní uznání, Baugh s nadšením nosí slavnostní uniformu a medaile, vytvářející humornou parodii na světové diktátory.

Nevšední konflikt

Jeden z nejzajímavějších aspektů tohoto mikronároda je, že již od roku 1983 je ve válce s Východním Německem. Avšak zapomeňte na tradiční vojenský konflikt s krvavými bitvami. V jádru tohoto sporu leží neobydlený ostrov na Kubě, který se stal nedobytným po pádu Berlínské zdi.

Přestože Molossia samotná se kvůli svému malému území označuje jako "země třetího světa", nenechte se mýlit - tento mikronárod zde rozhodně nezapadá do zaběhlých kolejí. Jeho infrastruktura sice není příliš rozvinutá a chybí mu věci, které bychom považovali za samozřejmost, jako nemocnice a letiště. Přesto však Molossia září svou jedinečností. Vytvořila si vlastní měnu, která je tištěna na pokerových žetonech a získává svou hodnotu od těsta na sušenky Pillsbury. Má svou hymnu, fungující železnici, poštu, banku a dokonce i válečný úřad. Ale nejdůležitějším bodem je vládní dům, který slouží jako sídlo prezidenta, a představuje tak středobod celého města.

Přátelský a osobitý ráz

Obyvatelé Molossie, složení z asi třiceti lidí a čtyř psů, přidávají tomuto malému státu osobitý a přátelský ráz. Ačkoliv Molossia nepřijímá nové obyvatele, návštěvníci mají jedinečnou možnost vstoupit do tohoto fascinujícího mikronárodu. Je však třeba si předem rezervovat návštěvu a respektovat pravidla stanovená vládou. Pro ty, kdo touží zažít toto neobyčejné dobrodružství, je nejvhodnějším časem návštěvy 26. květen - Den zakladatelů. V tento den se slaví vznik republiky a poskytuje příležitost setkat se s prezidentem, poslechnout si jeho projev a společně si užít grilování.

Zdroj: Youtube

Poznejte světovou harmonii na vlastní pěst

Navštívení Molossie je jedinečným dobrodružstvím, plným nezapomenutelných zážitků. Tento kousek světa se liší od našich běžných představ a nabízí návštěvníkům možnost objevit něco zcela nového. Pokud hledáte netradiční cestovní destinaci a toužíte poznat svět mikronárodů, Molossia může otevřít dveře do úplně nového světa plného dobrodružství a jedinečných zkušeností.

Zdroje: molossia, westarctica, nevadamagasine