Ikonické bílo-modré stavby

Řecké domečky s bílo-modrou barvou patří mezi nejcharakterističtější a ikonické znaky řeckých ostrovů. Tato malebná barevná kombinace, kterou můžeme vidět na ostrovech jako Santorini, Mykonos nebo dalších ostrovech souostroví Kyklady v Egejském moři, má zajímavý historický důvod, který je smutnější, než bychom si mohli myslet.

Zdroj: Youtube

Přírodní řešení proti horku

První důvod, proč jsou domy natřeny bílou barvou, sahá do minulosti, kdy na ostrovech byl nedostatek dřeva a stavba domů se prováděla hlavně z kamene. Tmavý kámen, který byl používán, by v nejteplejších měsících absorboval sluneční záření, takže by jeho obyvatelům bylo uvnitř příliš horko. Aby se tomuto předešlo, obyvatelé začali stěny svých domů natírat vápnem, což mělo výrazně snižovat tepelnou absorpci. Bílá barva se tak stala oblíbenou volbou a brzy se rozšířila.

Cholera a dezinfekce

Dalším klíčový důvod pro bílo-modrou kombinaci je spojen s epidemií cholery, která zasáhla Řecko koncem 30. let 20. století. Cholera byla vážným zdravotním problémem a vládní úřady nařídily bělení stěn domů vápnem, což mělo dezinfikovat prostředí a snížit šíření nemoci. Bělení domů se ukázalo jako účinný způsob omezení epidemie a tato praxe se stala běžnou.

Modrá barva – levné a hezké řešení

Opravdovou ikonou řeckých ostrovů je však modrá barva, kterou můžeme vidět na střechách, dveřích a okenicích. Modrá byla nejen levnou barvou na trhu, ale také se snadno vyráběla z dostupných surovin. Místní obyvatelé získali modrý odstín pomocí snadno dostupného saponátu a bílého vápence. To jim umožnilo udržovat své domy v pěkném stavu za přijatelnou cenu.

Vliv vojenské diktatury na barvu domů

Zajímavostí je, že i politika měla svůj podíl na výběru těchto barev. Během vojenské diktatury v Řecku v roce 1967 bylo nařízeno, aby nově postavené domy byly natřeny na modro-bílou barvu. Tento krok měl zvýšit vlastenecké cítění, ačkoli se zákon později zrušil, tradice zůstala. Bílo-modrá kombinace se stala symbolem řecké identity a pýchy.

Tradice pokračuje

Dodnes si řečtí obyvatelé udržují tradiční vzhled svých domů, ať už z historických nebo estetických důvodů. Pro turisty jsou tyto domy neodmyslitelnou součástí řecké krajiny a symbolizují krásu a jedinečnost řeckých ostrovů.

Příště, až si budete vychutnávat pohled na malebné budovy během svého pobytu v Řecku, pamatujte si, že jejich vzhled má hluboké kořeny v minulosti. Jednoduché barvy ve skutečnosti skrývají složitý příběh, na kterém se podíllo hned několik faktorů.

Zdroje: balkantravel.rs, timesofindia.indiatimes.com, realgreeks.net