Nejstarší pražská ulice na Starém městě

Řásnovka, která se nachází na Starém městě, je jednou z nejstarších pražských ulic a svým tvarem i názvem přitahuje pozornost návštěvníků. Během své existence prošla řadou změn a nesla různá jména. Ve 14. století se jmenovala Slávinčina, název byl odvozen od majitelky jednoho z domů, která zde provozovala "nejstarší řemeslo". Později se ulice nazývala Mezi krály, Šnekova nebo Slimákova. Od roku 1894 nese název Řásnovka po hejtmanovi Strahovského kláštera Janu Řásném z Řásnova.

Zdroj: Youtube

Stínadla a Foglarova Záhada hlavolamu

Jedním z důvodů, proč je Řásnovka tak oblíbená, je inspirace spisovatele Jaroslava Foglara, autora knihy Tajemná Řásnovka. Tato kniha, vydaná v roce 1965, vypráví příběh Jindry Sochora, který se ve čtvrti Řásnovka přidá ke skupině chlapců, a založí klub Stráž Řásnovky. Řásnovka se stala prostředím plným tajemství a dobrodružství, které nadchlo mnoho mladých čtenářů. Zajímavou záhadou je, zda byla tato ulice předlohou pro Stínadla z Foglarovy Záhady hlavolamu.

Klikatý průběh a fascinující budovy

Samotná Řásnovka je s délkou 280 metrů poměrně krátká ulice, avšak její charakter ji činí unikátní. Klikatý průběh ulice s osmi zákruty, někdy se zalomením až o devadesát stupňů, přináší dojem, jako by se člověk proplétal labyrintem. Tento geometrický a architektonický vjem způsobil, že se Řásnovka stala turistickou atrakcí a oblíbeným místem pro procházky.

Při procházce Řásnovkou narazíte na zajímavou stavbu, která zaujme svým vzhledem. Jedná se o budovu Ministerstva průmyslu a obchodu, která je považována za nejkrásnější budovu ministerstva v České republice. Její historická architektura a detaily přitahují pozornost a dělají ulici ještě zajímavější.

Řásnovka je tedy místem s bohatou historií a fascinujícími tajemstvími. Ať už jste milovníkem historie, architektury nebo prostě rádi objevujete nová místa, Řásnovka určitě stojí za návštěvu. Při procházce tímto tajemným labyrintem si můžete připomenout doby minulé a snít o dobrodružstvích, která se zde kdysi odehrávala.

Zdroje: www.prahain.cz, www.radicestujeme.eu, cs.wikipedia.org