Na známé „pětce“ tyrolských ledovců už zahájila nová sezona. Zapálení lyžaři jásají, byť každý volí podle svých preferencí jiný. Milovníci rušného apré-ski a nočních barů nejspíš mondénní Sölden, vyznavači freeraidu „mladý“ Kaunertal, a rodiny s děti Stubai.

Největší ledovcový region v Rakousku se pyšní nejen širokými slunečnými sjezdovkami všech stupňů obtížnosti, ale už několik let systematickým zacílením na rodiny s dětmi (do 10 let tu například lyžují zdarma). Pověstný už je BIG Family Ski Camp, který nabízí celodenní péči o děti. Do lyžařské školy tu dokonce svážejí „žáky“ přímo z hotelů, postarají se i o jejich stravování v dětské jídelně a při hrách s chlupatými a barevnými maskoty B. Bigem, Big Ronem a dalšími ani nebudou vědět, že se něčemu učí.
Když si je rodiče nebo prarodiče odpoledne vyzvednou, budou se jen divit, jak po několika lekcích bravurně sjíždějí třeba sjezdovku BIG Family Fun Slope.


Zatímco potomci nebo vnuci trénují základní carvingovou abecedu, excelentní lyžaři si mohou užívat prašanu třeba na Daunhill – nejstrmější sjezdovce na ledovci se sklonem 60 %. Ale ani ti, kteří nepropadají při pohledu na krásné terény „sportovnímu obžerství“ a nehodlají využít skipas na maximum, se na stubaiském ledovci nebudou nudit. Za návštěvu určitě stojí například vyhlídková plošina Top of Tyrol, odkud za pěkného počasí vidíte až do Itálie, nebo Stubaiská ledová jeskyně uvnitř ledovce.

Stále žádanější je také spojení sportovních požitků s rozkošemi kulinárními. Vše v ideální podobě nabízí i Stubaiský ledovec v nejvýš položené alpské gurmánské restauraci Schaufelspitze. Gastronomicky orientovaní lyžaři si nenechají ujít ani nahlédnutí do manufaktury na výrobu těstovin na ledovci (každé úterý a čtvrtek od 9.30 do 10.30). Kuchařský tým restaurace Eisgrat tu kromě méně známých druhů pasty válí a vykrajuje i těstoviny ve tvaru loga Stubaiského ledovce.

V NEUSTIFTU NA TRH

Neustift je nejznámější i nejnavštěvovanější obcí údolí, jsou tu také nejlepší hotely. Například Sporthotel s velkou a dobře vybavenou vinotékou.
Velmi zajímavý je kostel sv. Jiří v Neustiftu, který je druhým největším venkovským kostelem v Tyrolsku. Každý pátek se poblíž Hudebního pavilonu konají farmářské trhy, které nabízejí vybrané lokální pochoutky.


SE SUPER-SKIPASSEM I DO BAZÉNU

Stubaiský-Super-Skipass platí pro pobyty dlouhé dva nebo více dní na všechny vleky ve Stubaitalu a v krytých bazénech v Neustiftu a ve Fulpmesu. Cena za jeden týden (7 dní) se Stubaier Gästekarte (Stubaiská karta hostů): dospělí: € 263,děti € 131,50 mladiství € 185,senioři (65+) € 224,KRÁL SERLES Slavný německý objevitel Alexander von Humboldt popsal Serles, „kopeček“ (2 717 m), na jehož úpatí se nachází tradiční tyrolská vesnice Mieders, jako nejkrásnější horu Alp.
Místní jí říkají Král Serles.


Nedaleký klášter Maria Waldrast, oblíbené poutní místo s proslulým léčivým pramenem, je jedním z nejvýše položených klášterů v Evropě.