Spojení s Osmanskou říší a místními Slovany

Rakija je nápoj, který se vyvíjel po staletí a stal se neoddělitelnou součástí chorvatské kultury a zvyků. Přestože je považována za tradiční chorvatský nápoj, název rakija pravděpodobně pochází z turečtiny, což odkazuje na jeho historické spojení s Osmanskou říší. Slovo "raki" je turecký termín pro poslední fázi destilačního procesu. Ačkoli tento nápoj byl objeven během válek balkánských národů s Osmanskou říší, nebyl dovezen z Turecka, ale byl objeven místními Slovany.

Léčivý elixír pro tělo a duši

Rakija je v Chorvatsku vnímána nejen jako alkoholický nápoj, ale také jako zázračný lék na mnoho tělesných a duševních obtíží. Rakija je běžně používána ke zmírnění různých potíží od žaludečních problémů a bolestí zubů až po dezinfekci ran. Rakija je také oslavou radosti a pohodové atmosféry, nabízí široké spektrum variant a umožňuje každému najít tu svou oblíbenou.

Proces výroby rakije od plodu ke sklenici

Zdroj: Youtube

Proces výroby rakije začíná sběrem zralého ovoce, které se následně dává do sudů a nechává zkvasit. Poté, co ovoce zkvasí, následuje samotná příprava rakije, kdy se ovoce destiluje ve speciálním kotli na ohni. Po několika hodinách vznikne silně alkoholická pálenka, která může mít přes 60 % alkoholu. Rakija se často následně ochucuje různými bylinami a dalšími přísadami, což jí dodává jedinečnou chuť.

Šljivovica: Nejoblíbenější v zemi

Z hlediska druhů rakije v Chorvatsku je její rozmanitost ohromující a poznání tohoto tradičního alkoholického nápoje může být dobrodružstvím samotným. Nejběžnější a nejslavnější z nich je bezpochyby šljivovica vyrábějící se ze švestek. Je natolik oblíbená, že ji lze nalézt ve všech kavárnách i v restauracích. Rakija se ale neomezuje jen na švestky, ale nabízí pestrou škálu dalších chutí, které jsou vyráběny z různých druhů ovoce a rostlin.

Travarica: Rakija s bylinnými tóny

Mezi těmito fascinujícími variantami nalezneme "travaricu," což je rakija, jež vzniká macerací různých bylin v základní rakiji. Byliny, často rostoucí divoce v přírodě, jsou ponořeny do rakije a přidávají jí svou jedinečnou chuť a aroma. Od kořenů po listy, květy, plody a dokonce i stonky - rakije jsou obohaceny o nečekané kombinace přírodních esencí, které dávají nápoji zvláštní punc originality.

Mastika, orahovica, kruškovica

V Chorvatsku můžete narazit na obrovské množství druhů rakijí. Mastika, nápoj s anýzovou příchutí, připomíná známé řecké ouzo a láká milovníky silnějších aromatických nápojů. Pro ty, kteří touží po jemnějším a oříškovém tónu, je tu orahovica, rakija vyrobená z ořechů, a kruškovica, která se získává z hrušek. Nezapomenutelným zážitkem pro chuťové pohárky je také loza, rakija vyráběná z hroznů, která zraje v dřevěných sudech a nabízí delikátní a výraznou chuť plnou slunečního hroznu. Méně kvalitní loza se pak nazývá komovica.

Ačkoli rakija může být na první ochutnávku silná a intenzivní, stojí za to ji vyzkoušet. Není to jen nápoj, rakija je součástí chorvatské kultury a tradic, které stojí za to poznat a zažít. Běžně si ji dávají jako aperitiv nebo ji popíjejí k pršutu nebo domácímu sýru. Je to zkrátka pálenka, která v Chorvatsku nesmí chybět na žádném stole.

Zdroje: visit-croatia.co.uk, croatia.hr, en.wikipedia.org