Zázračné účinky radonové vody

Zdroj: Youtube

Radon je přirozený radioaktivní plyn, který se uvolňuje z rozpadu uranu v zemské kůře. Ve vodě se může radon rozpustit a při pití takové vody se dostává do našeho těla. Pro někoho může být myšlenka pití radioaktivní vody znepokojivá, ale několik studií prokázalo, že v malém množství může radon poskytnout značné léčebné výhody. Bylo prokázáno, že radon stimuluje buněčný metabolismus, posiluje imunitní systém a zvyšuje oxidační kapacitu krve.

V oblasti revmatologie a endokrinologie se ukázalo, že radonová voda může mít pozitivní účinky na léčbu revmatoidní artritidy a diabetu. Mnoho pacientů uvádí značné zlepšení svého zdravotního stavu po konzumaci či koupeli v radioaktivní vodě. Ale proč je tomu tak?

Jak radon působí na revma a cukrovku?

Vědci naznačují, že radioaktivní voda stimuluje produkci některých enzymů a hormonů v těle, což může pomoci regulovat zánětlivé procesy spojené s revmatoidní artritidou. U diabetiků může zvýšená aktivace buněčného metabolismu zlepšit citlivost na inzulín, což by mohlo pomoci v regulaci hladiny cukru v krvi.

Pokud vás zaujala možnost vyzkoušet léčivé účinky radioaktivních pramenů, Česká republika nabízí hned několik míst, kde můžete tuto unikátní vodu vyzkoušet.

Pramen sv. Vojtěch

V idylickém prostředí Horní Malé Úpy se nachází prameniště Sv. Vojtěch s jedenácti jedinečnými léčivými vývěry. Vývěrová místa jsou výjimečná díky vysokému obsahu radonu a pozoruhodným mikroklimatickým vlastnostem. Říká se, že pouhé setrvání v jejich blízkosti přináší blahodárné a unikátní účinky na lidské tělo.

Pramen Břetislav

Pramen Břetislav nacházející se u Plesné na Chebsku je podle odborníků nejradioaktivnějším pramenem v České republice. Jeho vysoká radioaktivita z něj činí zdroj s výjimečným léčebným potenciálem. Ačkoliv z ozáření nehrozí žádné přímé negativní účinky, doporučuje se konzumovat vodu z pramene jen v menších dávkách. Kromě pití lze radioaktivní vodu efektivně využívat také ve formě studených a teplých mokrých obkladů, výplachů a dalších aplikací.

Lurdská jeskyně se studánkou

Toto historicky významné místo se nachází v obci Hrčava a nabídne vám klidné a duchovní prostředí. Traduje se, že voda z Lurdské studánky má zázračné léčivé vlastnosti, vhodná je zejména pro léčbu očních nemocí. Kromě toho může voda pomoci posílit imunitní systém a léčit různé kožní problémy.

Kaplička sv. Eleonory s pramenem v Táboře

V srdci táborského lesoparku Pintovka narazíte na kapličku a pramen. Kaplička byla postavena v roce 1877 mlynářem Theodorem Brdlíkem jako výraz vděku za léčivé účinky vody. Místní obyvatelé často navštěvují místo, aby si vychutnali vodu, která je známá svými léčivými vlastnostmi, zejména pro kosti a klouby.

Prameny Šalamoun a Karolína

Oba prameny jsou hluboce ukryty v Orlických horách a nabízejí úchvatné výhledy na okolní krajinu. Pramen Karolína je známý svým vysokým obsahem radonu, zatímco pramen Šalamoun je oblíbený pro svou osvěžující chuť. V minulosti byly oba prameny považovány za potenciální zdroj léčivé vody pro plánované sanatorium. Ovšem tento plán se nakonec nepovedl zrealizovat. I tak ale prameny zůstávají oblíbeným místem pro místní obyvatele a turisty, kteří přicházejí vychutnat si jejich léčivou vodu a klidné prostředí.

Výskyt radioaktivní vody v České republice je fascinujícím jevem. I když by měl člověk pít radonovou vodu s opatrností a v souladu s doporučeními odborníků, představují tyto přírodní prameny jedinečný způsob, jak využít sílu přírody k léčbě různých zdravotních problémů. Takže pokud hledáte nový způsob, jak prospět svému zdraví, mohou být místa s výskytem radonové vody zajímavým cílem pro vaše budoucí výlety.

Zdroje: regiony.rozhlas.cz, kudyznudy.cz, tripy.cz