V Bosně byla objevena největší pyramida na světě. A není jen tak ledajaká – dokáže léčit lidi svou tajemnou energií. O pyramidách obecně se říká, že dokáží léčit mnohá onemocnění. I proto si někteří pyramidy doma budují ro zdravější spánek, lepší koncentraci nebo i cvičení jógy, která nemá v prazákladě s pyramidami nic společného.

Pyramid se ale v této oblasti nachází více, uvádí se, že celkem devět. Podle badatelů je komplex pyramid v Bosně starý až 12 000 let.

Nejvyšší pyramidy světa 

Tajemné stavby v Bosně však léčí lidi svou energií, a to je i jeden z důvodů, proč jsou navštěvovanou turistickou atrakcí. Dalším lákadlem je právě výška bosenských pyramid – jsou vyšší než ty v Egyptě.

Bosenské údolí pyramid s Pyramidou Měsíce Bosenské údolí pyramid s Pyramidou Měsíce Zdroj: Profimedia

Nové převratné objevy 

V loňském roce, kdy začla nová dekádu, oslavili Dr. Sam Osmanagich, který pyramidy zkoumá, a Nadace Bosenská pyramida Slunce již 15. rok od zahájení multidisciplinárního vyšetřování bosenské pyramidy.

Právě procházející výkopové sezóny jsou velmi aktivní a neustále přinášejí nová fakta. Aktivní archeologické vykopávky probíhají napříč pyramidovým údolím, a to nad i pod zemí na bosenské pyramidě Slunce a Měsíce, Vratnica Tumulus, Ravne tunely, Ravne3 tunely a nově objevené tunely Ravne4.

Z kopce najednou téměř div světa 

O pyramidách se svět dozvěděl již roku 2005, kdy bosenský antropolog Dr. Sam Osmanagich oznámil světovým médiím svůj objev. Ten se vázal ke skupině kopců v blízkosti města Visoko, ve střední Bosně. Nejednalo se totiž vůbec o kopec, jak si všichni mysleli, ale o jakousi skrytou pyramidu, jež zde byla věky pohřbena.

Výška největší z bosenských pyramid, pyramidy Slunce, se odhaduje na nejméně 300 m. A druhá bosenská pyramida Měsíce, přestože měří „jen“ 190 m, je stále o více než 50 m vyšší než Velká pyramida v Gíze.

Ač vědecký svět názor o novém objevu přijal, mnozí byli skeptičtí. Vznikaly i četné fabulované příběhy a starší generace vzpomínaly, jak uvnitř pyramidy v tunelech hrávaly fotbal.

Pyramida slunce v Bosně a Hercegovině má léčivé účinky Pyramida slunce v Bosně a Hercegovině má léčivé účinky Zdroj: Profimedia

Výzkum, zvědavci i věřící

Doktor Osmanagich si byl jist, že existuje souvislost mezi podzemními chodbami, komorami a téměř všemi známými starověkými pyramidami po celém světě. Inspirován těmito ústními „báchorkami“, jal se zkoumat. 

Dnes bosenské pyramidy lákají zdravé i nemocné ze všech koutů světa, a nejen archeologové a vědci, ale i záhadologové se snaží přijít jejich zázračné síle na kloub. Dokonce existují i názory, že zde pyramidy zanechala neznámá civilizace. Jiní dávají egyptské a bosenské pyramidy do souvislosti. A pak existují názory, že by se věhlas bosenských pyramid neměl přehánět, jelikož pyramid jsou po celém světě stovky.

Čtěte také

Pohled na úsvit v Gíze

Čtěte také

K čemu sloužily podivné komory pod pyramidami a Sfingou? Pro vědce je to záhada

Pyramidy však navzdory všem názorům navštěvují jogíni, duchovně zaměření lidé, kteří touží po zážitku, ale samozřejmě i nemocní lidé, kteří se chtějí uzdravit.  Samotné místo údajně dokáže harmonizovat energii celého těla a navodit optimální stav zdraví.

Lidé zde většinou cítí brnění a mravenčení těla, bolest hlavy, tlak nebo náhlou nevolnost. Nevolnost je spíše přechodným stavem při mísení energií, po důkladné dobití by však měl člověk cítit úlevu a příjemné pocity, velký příval energie a dokonce euforii.

Celkové situace využily samozřejmě cestovní agentury a kanceláře, jež sem organizují četné zájezdy.