Zrození komunistického města

Na nejsevernějším bodě světa, na norském souostroví Špicberky, se tyčí tajemný relikt minulosti – Pyramiden. Jedná se o město duchů, které zanechalo své zvláštní otisky ve vzdáleném koutě světa. Hrobové ticho zde přerušuje jen silný poryv větru. Místo je pomíjivou vzpomínkou na časy, kdy zde život pulsoval v rytmu důlních vrtáků.

Zdroj: Youtube

Sovětský životní styl

Pyramiden, tedy v překladu "Pyramida", je název, který byl inspirován zvláštní formou nedaleké hory. Původně založen Švédy v roce 1910 jako těžební osada, v roce 1927 byl komplex prodán Sovětskému svazu a postupně zde vzniklo město, které bylo vzorem sovětského životního stylu.

Město bylo jakousi časovou bublinou, v níž komunismus nebyl jen politickou ideologií, ale byl utvářen v každodenním životě. Těžba uhlí byla hlavní činností, která zajišťovala obživu pro více než 1 000 lidí, většinou Ukrajinců. V době svého největšího rozkvětu zde byla k dispozici řada služeb včetně kulturního centra s divadlem, hudebními a výtvarnými ateliéry, knihovnou a nepřetržitě otevřenou jídelnou.

Vládnoucí kamenný pohled Vladimíra Lenina

Zvláštností Pyramidenu je nejseverněji umístěný pomník Vladimíra Lenina, který stojí ve městě jako nepřehlédnutelný symbol sovětské éry. Jeho kamenný pohled je nasměrován směrem k otevřenému oceánu, jako by vybízel k budování lepší budoucnosti. Neudržovaná socha nahání hrůzu, je připomínkou komunistických zvěrstev a útlaku temné etapy lidstva.

Když se těžba uhlí v roce 1998 ukázala jako neudržitelná, město bylo opuštěno a obyvatelé se přesunuli do jiných částí světa. Od té doby zůstává Pyramiden věčným svědkem éry, která už dávno pominula.

Turistická atrakce

Město však nezůstalo zcela opuštěné. Od roku 2012 se stará o jeho údržbu Alexandr Romanovskij a několik dalších odvážlivců, kteří se sem přistěhovali. Veškeré budovy zůstaly nedotčené a v době léta se zde vždy usadí šest až osm obyvatel. Opuštěné město se totiž stalo cílem turistů, kteří se chtějí pokochat jedinečností místa a nasát atmosféru minulých časů. Hrstka odvážlivců tak dělá turistům průvodce. V zimě se počet obyvatel sníží jen na čtyři.

Vandalismus a ukradené starožitnosti

Při návštěvě Pyramidenu je třeba dodržovat některá pravidla. Bez povolení je zakázáno vstupovat do jakýchkoli budov, ačkoli mnohé z nich jsou volně přístupné. Bohužel, v minulosti byly zaznamenány případy vandalismu a krádeží sovětských starožitností, což je hlavní hrozba pro toto místo.

Pro turisty je zde připravený hotel Pyramiden, který byl znovu otevřen v roce 2013, a nabízí možnost přenocování. Kromě toho je zde muzeum, pošta a obchod se suvenýry. Dokonce bylo obnoveno i kino, kde lze na vyžádání promítnout filmy z bohatého archivu více než 1 000 sovětských filmů.

Pyramiden je neobyčejným místem, které láká k objevování a přemýšlení. Připomíná, jak ideály mohou vytvořit a také zničit celé komunity, ale také jak některé věci mohou přežít v nejnehostinnějším prostředí. Pokud se chcete vydat na cestu zpět v čase, do éry, která už je dávno pryč, je Pyramiden dobrou volbou.

Zdroje: thearcticinstitute.org, dailysabah.com, e15.cz