Údolí smrti, anglicky Death Valley, je nejsušší, nejteplejší a nejníže položené místo nejen v USA, ale vlastně v celé Severní Americe. Rozkládá se v nadmořské výšce, tedy spíše v podmořské hloubce 86 metrů pod úrovní hladiny moře. Údolí smrti se nachází na hranicích Kalifornie s Nevadou a má rozlohu 13 648 km². Co si pod touto velikostí představit? Je to o něco málo víc, než má Středočeský kraj s Prahou dohromady. Údolí je téměř 230 kilometrů dlouhé a mezi 8 a 25 kilometry široké.

Čtěte také

Ohaguro: Podivný japonský ideál krásy žen s černými zuby

Čtěte také

Záhada krásné rusovlásky: Kdo byla a proč přistála v divném plavidle v Japonsku?

Ačkoliv tu má tamní správa národního parku pro turisty přichystaných několik atrakcí, návštěvníci bývají nejvíc paf z pochodujících balvanů u Death Valley Junction. Velké 300 kilogramové balvany se zde bez vysvětlení pohybují po dně vyschlého jezera a jako důkaz svého pohybu v něm zanechávají hluboké rýhy. Ačkoliv byly pozorovány posuvy, tak jen díky měření. Nikdo nikdy reálně neviděl kameny se hýbat.

Je to opravdu záhada!

Obrovské balvany a stovky klikatých rýh ve dně suchého jezera The Racetrack Playa nedávaly 60 let spát mnoha vědcům a lovcům záhad. Nyní je však všem spekulacím konec a tajemství je rozluštěno!

Údolí smrti se nachází v Kalifornie a pyšní se hned několika rekordy! Zdroj: Shutterstock

Posun kamenů se odehrával nepravidelně zhruba v intervalu dvou až tří let a žádné pozorování jej až donedávna nezachytilo. Balvany, jež dokonce váží i 320 kilogramů, se po dně jezera posouvaly po rozdílných a nepravidelných trajektoriích. Dva kameny podobné velikosti urazily rozdílnou vzdálenost a také jejich směr byl různý.

Co pohyby tedy skutečně způsobuje?

Během chladných nocí se voda v jezeru Racetrack proměnila v ledovou tříšť a vytvořila lehké, ale dostatečně pevné ledové tabule. Jamile začal led tát, se tyto tabule rozdělily na velké samostatné pláty, často dokonce až o velikosti fotbalového hřiště a vlivem větru se začaly po dně jezera pohybovat. Přitom však nesly právě náklad v podobě obřích balvanů. Nepředstavujte si nějakou brutální vichřici, k pohybu stačil mírný vítr o rychlosti 3 až 5 metrů za sekundu.

Čtěte také

Čtěte také

Toto jsou nejnebezpečnější zvířata světa. Do některých byste to vůbec neřekli

Kameny se tak po jezeře pohybovaly opravdu malou rychlostí, což lidské oko nemá při běžném pozorování vůbec šanci zaznamenat. Některé cestovaly pár sekund, jiné i patnáct minut. Některé balvany svůj pohyb opakovaly a měnily směr podle aktuálního směru větru a uspořádání ledových ploten.

Údolí smrti není jediné místo na světě s pochodujícími balvany

Pohybující se kameny lze nalézt na více místech zeměkoule. Velkou slávu si také vydobyly například „chodící sochy“ na Velikonočním ostrově. Tichomořští domorodci bez znalosti pokročilých technologií a bez moderních dopravních strojů dokázali obrovské kamenné monolity přesouvat až na vzdálenost 18 kilometrů! Vědci mají na způsob přepravy mnoho teorií, jak to ale bylo doopravdy, nikdo netuší…

Záhada pohybujících se balvanů potrápila mnoho vědců, než skutečně přišli na to, co za tím stojí... Zdroj: Shutterstock

ZDROJE:

https://chcidoameriky.cz/narodni-park-udoli-smrti-death-valley

https://www.amerika.cz/clanek/udoli-smrti-57-stupnu

https://www.stoplusjednicka.cz/zahada-bludnych-balvanu