Tajný projekt pod Gelendžikem

Nedaleko břehů Krymu, v krásném ruském letovisku Gelendžik, se rozkládá mimořádně rozsáhlé sídlo ruského prezidenta Vladimira Putina. S rozlohou 190 000 metrů čtverečních nabízí miliardové sídlo veškerý komfort a luxus, jaký si lze představit. Uvnitř paláce můžeme najít dekadentní vinný sklípek, exkluzivní salonek i rozsáhlé arboretum s kasinem. Mezi tím vším nesmí chybět hokejové kluziště a dokonce i soukromý kostel, kde může prezident nalézt chvíle klidu a zamyšlení.

Zdroj: Youtube

Bunkr pro nejhorší případ

Ovšem jak se zdá, tento luxusní palác skrývá ještě více, než je k vidění na povrchu. Zprávy o odhalených plánech naznačují, že pod povrchem impozantního sídla se rozprostírá rozsáhlý podzemní bunkr. Má se jednat o tajnou síť tunelů, která má údajně sloužit k ochraně prezidenta a dalších významných osob v případě nepokojů nebo ohrožení.

Konstrukce podzemního komplexu

Podzemní komplex je situován asi 50 metrů pod povrchem a má údajně dvě propojená patra, která jsou doslova vytesána do skály. Každý tunel má délku kolem 40 až 60 metrů a šířku asi 6 metrů. Celá tato opevněná obytná plocha se rozkládá na neuvěřitelných 6 500 metrech čtverečních. Podzemní pevnost je navržena tak, aby v ní prezident a další důležité osoby mohly přežít i několik týdnů. Zajišťuje jim čerstvou vodu, ventilaci a elektřinu, díky protipožárním systémům je však připravena i na další eventuality.

Vytvoření takto impozantního a dokonale zabezpečeného úkrytu však vzbuzuje otázky o Putinově psychice a politické nejistotě. Zdá se, že Putinova touha po zajištění vlastní bezpečnosti vyústila v tyto rozsáhlé a sofistikované přípravy. Je to snad reakce na vnitřní nejistoty ohledně jeho moci, nebo jen projev jeho přirozené opatrnosti?

Co říká podzemní bunkr o Putinově psychice

Michael C. Kimmage, bývalý úředník ministerstva zahraničí specializující se na Rusko a Ukrajinu, se domnívá, že Putin může pociťovat nedostatek legitimity jako vůdce. To by mohlo vysvětlit jeho touhu po maximální osobní bezpečnosti. Zvláště ve chvíli, kdy jeho pozice může být ohrožena jak vnitřními nepokoji. Bunkry by měli Putina ochránit v případě převratu a revoluce.

Tunely, které jsou přítomny v Putinově tajném bunkru, jsou tedy mnohem víc než jenom technickými konstrukcemi. Jsou to svědectví prezidentových obav a nejistot, stejně jako odraz jeho strategického myšlení. Navzdory vší paranoie, která se může zdát nadnesená, ukazují tyto tunely a bunkr na skutečnost, že Putin přemýšlí dlouhodobě a strategicky. Ať už jde o hrozbu vzpoury či dokonce globálního konfliktu, Putin je připraven čelit i těm nejhorším možným situacím.

Zatímco se může zdát, že tato zařízení jsou především projevem Putinovy nejistoty, jsou zároveň reprezentativním symbolem jeho vůle k přežití a k ochraně Ruska za každou cenu. Bunkr pod černomořským palácem může být tajemný, ale jeho záměr je jasný – zajistit prezidentovi a jeho blízkým přežití v nejisté budoucnosti, která je plná politických i fyzických hrozeb.

Zdroje: businessinsider.com, independent.co.uk, dailymail.co.uk