Zdroj: Youtube

Říše Tiwanaku, nebo něco víc?

Puma Punku je rozsáhlý chrámový komplex v Bolívii, pravděpodobně postavený říší Tiwanaku, významnou civilizací, která existovala mezi lety 300 až 1000 n. l. Uhlíkové datování organického materiálu na místě odhaluje, že Puma Punku pochází z této doby. Nicméně někteří vědci tvrdí, že tato data mohou být zavádějící, a že komplex mohl být postaven jinou, možná ještě vyspělejší civilizací.

Mistrovské dílo

Nejzajímavějším aspektem Puma Punku je mistrovská kamenická práce. Megalitické bloky, jimiž byl komplex obložen, vážily desítky tun a byly zpracovány s takovou precizností, že do sebe dokonale zapadaly bez použití malty. Dodnes odborníky fascinuje, jak mohl někdo v tak dávné historii vyřezávat bloky z červeného pískovce a andezitu s tak neuvěřitelnou technickou jemností. Některé z těchto kamenných dílů jsou tak dokonale vyvrtány, že nad tím zůstává rozum stát. O to víc, když tehdejší civilizace neměla vytvořený systém písma a neznala kolo.

Tajemství dokonalých spojů

Každý kámen byl jemně opracován, aby se dokonale sladil s okolními, a vytvořil tak pevné spoje. Využívání určitých úhlů řezání a technik umožnilo dosažení lícujících spojů. Někteří badatelé tvrdí, že tato přesnost naznačuje možnost prefabrikace a hromadné výroby, což byly technologie daleko pokročilejší než u pozdějších nástupců – Inků.

Od impozantních bloků k nedokončeným skvostům

Nedokončené kameny ukazují na techniky, jako je otloukání kamennými kladivy, broušení a leštění. Velikost některých bloků je impozantní; největší dosahuje 25,6 metru na délku, 17 metrů na šířku a 3,5 metru na tloušťku, odhadovaná hmotnost je až 131 tun. Způsob, jakým byly tyto obrovské kameny přesunuty na místo určení, zůstává zahaleno tajemstvím.

Co když Puma Punku skrývá víc?

Nepřímé důkazy vedou k domněnce, že Puma Punku nemohla být dílem Tiwanaku, ale něčeho ještě vyspělejšího. Někteří dokonce spekulují, že do stavby byly zapojeny mimozemské bytosti.

Fascinace a hledání odpovědí

Celkově je Puma Punku fascinujícím a záhadným místem, jehož neznámý původ vyvolává otázky o dávných civilizacích, technologiích, možná i o spojení s neznámými světy. Archeologové a vědci nadále pracují na odhalení tajemství tohoto mystického místa, které nás přenáší do dávných dob a může poskytnout cenné informace o naší historii a dědictví.

Zdroje: en.wikipedia.org, gaia.com, amusingplanet.com