Sýkora koňadra

Jedním z nejvděčnějších návštěvníků krmítek v České republice v zimních měsících je sýkora koňadra. Rozkošný pták má mechově zelený hřbet, slunečně žluté břicho a výrazné bílé trojúhelníkové skvrny na tvářích. Je známá svou láskou k olejnatým semenům, zejména slunečnicovým. Hbití šplhavci také rádi usedají na zavěšené tukové koule.

Zdroj: Youtube

Vrabec domácí

Vrabec domácí je světoběžník a můžeme ho potkat nejen na krmítkách, ale i v ulicích měst, v parcích a na sídlištích po celé České republice. Ačkoli je tento pták na první pohled nenápadný, měří přibližně 14-15 cm, rozpětí křídel je 21 cm, má krátký zobák, dlouhá křídla a krátký ocas. Vrabec domácí je milovník prosa a ovsa.

Vrabec polní pestrý

Vrabec polní patří v České republice k menším ptákům, ale pyšní se nápadným zbarvením. Mají vínově hnědou hlavu, bílé skvrny na tvářích a hnědé a černé skvrny po těle. Jejich potrava zahrnuje různá semena, která sbírají především ze země pod krmítky.

Sýkora modřinka

Sýkora modřinka je jedním z nejbarevnějších ptáků v regionu. Je menší než sýkora koňadra, ale vyniká nápadnou modrou čepičkou, tenkým černým proužkem přes oči a černým límcem na krku. Sýkora modřinka se živí rostlinnými a živočišnými tuky a olejnatými semeny.

Hrdlička zahradní

Hrdlička zahradní je příbuzná holubům, ale vyniká černým límcem s bílým lemováním na hrdle. Její jídelníček se skládá z rostlinné potravy, jako jsou slunečnice, semena různých obilovin a bobule. Vzhledem ke své velikosti však často odhání menší ptáky od krmítka.

Kos černý

Kos černý je v českém folkloru dobře známý, poznáte ho podle hranatého tvaru a žlutého zobáku, zejména u samců. Samice jsou méně nápadné s hnědošedým opeřením. Pochutnávají si na různých plodech a bobulích, včetně jablek, rýže, ovesných vloček, mrkve a brambor.

Zvonek zelený

Zvonek zelený, který byl v roce 2022 vyhlášen ptákem roku, je vzácný. Samci se vyznačují jasně zelenými zády, žlutými křídly a ocasem, zatímco samice mají tlumenější šedozelené opeření. Jejich potravu tvoří semena a bobule, které sbírají především ze země pod krmítky.

Červenka obecná

Červenka obecná vyniká výraznou červenou maskou na obličeji, černobílou hlavou a štíhlou postavou. Shromažďuje se na krmítkách na venkově a na okrajích měst, kde hoduje na různých semenech, přičemž dává přednost semenům bodláků a plevelů.

Skřivan lesní

Skřivani lesní jsou proslulí svým úžasným zbarvením, přičemž se vyznačují pohlavním dimorfismem – samice se liší od samců. Obě pohlaví mají šedé zobáky a jasně zelené opeření, přičemž samice mají na hlavě, zádech a břiše hnědé skvrny. Na krmítka se slétají pro drobná semena a drcenou slunečnici, zejména v únoru a začátkem března.

Krmení ptáků na zahradě je nejen obohacující zážitek, ale také způsob, jak se sblížit s rozmanitými ptačími druhy, které obývají Českou republiku. Každý pták přináší do vašeho krmítka svůj jedinečný půvab a živost, sledovat malé opeřené návštěvníky baví nejen ornitology i náhodné pozorovatele. S blížící se zimní sezónou si tedy připravte krmítka a těšte se z nádherných ptačích návštěvníků, kteří na vás čekají přímo za oknem.

Zdroje: birdlife.cz, blesk.cz, proptaky.cz