Prvorepublikové plovárny nás vrací do doby, kdy zábava spočívala v jednoduchých radostech. Místo bazénů s podvodními proudy a skluzavkami se můžete vykoupat v přírodní vodě, obklopeni stromy. O hudební kulisu se postarají ptáci. V těchto oázách klidu je možné si vychutnat koupání tak, jak to bylo za starých časů.

Plovárna Dachova: Sluneční lázně u Hořic

Jedním z takových unikátních míst je plovárna Dachova, situovaná v lese severně od Hořic u vesnice Dachovy. Tato oáza klidu vznikla v roce 1925 a je dílem profesora hořické kamenosochařské školy Karla Bachury. Již na první pohled zaujme její prvorepublikový vzhled, kterým dýchá celý areál od hlavní budovy zdobené hrázděním a vitrážemi přes dřevěné kabinky, písečnou pláž až po dřevěný ostrůvek uprostřed hladiny. Koupaliště nabízí návštěvníkům nejen příjemné osvěžení, ale také cestu v čase.

Městská plovárna v Opavě: Noblesa minulého století

Další prvorepublikovou perlu najdete v Opavě. Městská plovárna vznikla v roce 1931 a je ojedinělá svou architekturou. V roce 1974 byla zařazena na seznam kulturních památek České republiky. Díky pečlivé údržbě zde stále můžete obdivovat prvky z doby vzniku plovárny – stylovou kavárnu, sluneční terasy, hudební pavilonek, letní pokoje, šatny a kabinky s originálními skříňkami, dokonce i sochu vodníka z bílého mramoru. Městská plovárna v Opavě vás zve do atmosféry noblesních 30. let minulého století.

Koupaliště Mšeno: Starosvětský šmrnc u Mělníka

Zdroj: Youtube

Koupaliště Mšeno, postavené v roce 1932, se může pochlubit původní architekturou ve stylu art deco a pramenitou vodou. Je zde malá travnatá pláž, brouzdaliště pro děti a převlékárny. Areál je příjemně kompaktní, což zajišťuje blízkost všech služeb. To vše podtrhuje jedinečnou atmosféru nedávné rekonstrukce, která přidala areálu to správné starosvětské kouzlo.

Volyňská plovárna: Koupání v kulisách Rozmarného léta

Jedná se o jednu z nejstarších říčních plováren u nás, která se nachází u Volyně v jižních Čechách. Tato plovárna byla postavena v letech 1939 až 1941 a je napájena vodou z řeky Volyňky. Její zařízení je původní a obsahuje bazén o velikosti 18 × 50 metrů, dřevěné kabiny, hřiště na volejbal i nohejbal. Jedinou moderní vymožeností je zdarma dostupná Wi-Fi v areálu.

Prvorepublikové plovárny jsou skvělou volbou pro ty, kteří hledají klid, pohodu a touží po návratu do minulosti. Takže pokud jste unaveni ruchem moderního života a toužíte po klidném a idylickém prostředí, vydejte se do jedné z těchto plováren. Je to cesta zpět v čase na místo, kde je koupání opravdovým potěšením.

Zdroje: prozeny.cz, kudyznudy.cz, seznamzpravy.cz