Pevnost z doby studené války

Pod vrstvou asfaltu na Václavském náměstí se skrývá utajovaný objekt – protiatomový kryt. Tato podzemní pevnost, postavená v době studené války, se nachází pod prestižním hotelem Jalta. Jeho strategická poloha byla pečlivě vybrána s ohledem na důležitost náměstí a jeho blízkost k politickým a administrativním budovám. Vstup do krytu se skrývá za zdánlivě obyčejnými dveřmi, které tají fascinující svět podzemí.

Hotel Jalta je jedním z nejznámějších hotelů na Václavském náměstí. Jeho slavná historie sahá do roku 1958, kdy byl slavnostně otevřen. Co však málokdo ví, je skutečnost, že při stavbě tohoto luxusního hotelu byl vybudován i protiatomový kryt, který se stal nedílnou součástí budovy. Toto spojení přináší hotelu Jalta nejen prestiž, ale i neobyčejnou historickou hodnotu.

Zdroj: Youtube

Útočiště pro významné osobnosti komunistického režimu

Protiatomový kryt byl postaven v letech 1954 až 1958. Při výstavbě bylo nejprve dokončeno podzemí a až poté byl vybudován samotný hotel. Tato neobvyklá stavební kombinace sloužila jako zástěrka pro utajený kryt, který měl být připravený na jakýkoliv nebezpečný scénář v době studené války. Betonové stěny krytu byly silné až dva metry a byly navrženy tak, aby poskytovaly ochranu proti radiaci a jaderným útokům.

Kryt byl navržen tak, aby poskytl útočiště významným představitelům komunistické strany a Varšavské smlouvy v případě konfliktu. Uvnitř bylo k dispozici veškeré nezbytné vybavení, které mělo zajistit přežití a komfort pro osoby, které by se v něm skrývaly. Kromě pevných betonových stěn a ocelových dveří poskytoval kryt náhradní elektrický agregát, který zajišťoval dodávku elektřiny, speciální nádrž na vodu pro pití a vzduchotechniku pro zajištění čistého vzduchu. Pro zdravotní péči byla připravena malá nemocnice s operačním sálem. Kromě toho byly k dispozici i další místnosti pro odpočinek, úschovu potravin a další potřeby, které by zajistily přežití a relativní pohodlí v době krize. Celkově byl kryt plně funkční a umožňoval až dvouměsíční pobyt a přežití až 150 osob v izolaci od vnějšího světa.

Tajná role krytu a odhalení dobových praktik

Kryt nebyl využíván pouze jako ochrana proti útokům. Státní bezpečnosti sloužil tento prostor také k odposlechům hotelových hostů ze Západu. Odposlouchávací zařízení byla dokonce skryta v neobvyklých předmětech, jako jsou kartáče na boty. Tato unikátní místa a exponáty nám umožňují nahlédnout do tajů špionáže a dobových praktik té doby.

Související články

Dnes je protiatomový kryt otevřen veřejnosti jako Muzeum studené války. Návštěvníci mají možnost prozkoumat jeho chodby a místnosti, které přinášejí pohled do doby napětí mezi Východem a Západem. Muzeum nabízí poutavé exponáty a informace, které přibližují atmosféru a události této historicky významné éry.

Zdroje: www.idnes.cz, prahatv.eu, www.novinky.cz