Pevnost z doby studené války

Pod vrstvou asfaltu na Václavském náměstí se skrývá utajovaný objekt – protiatomový kryt. Tato podzemní pevnost, postavená v době studené války, se nachází pod prestižním hotelem Jalta. Jeho strategická poloha byla pečlivě vybrána s ohledem na důležitost náměstí a jeho blízkost k politickým a administrativním budovám. Vstup do krytu se skrývá za zdánlivě obyčejnými dveřmi, které tají fascinující svět podzemí.

Hotel Jalta je jedním z nejznámějších hotelů na Václavském náměstí. Jeho slavná historie sahá do roku 1958, kdy byl slavnostně otevřen. Co však málokdo ví, je skutečnost, že při stavbě tohoto luxusního hotelu byl vybudován i protiatomový kryt, který se stal nedílnou součástí budovy. Toto spojení přináší hotelu Jalta nejen prestiž, ale i neobyčejnou historickou hodnotu.

Útočiště pro významné osobnosti komunistického režimu

Protiatomový kryt byl postaven v letech 1954 až 1958. Při výstavbě bylo nejprve dokončeno podzemí a až poté byl vybudován samotný hotel. Tato neobvyklá stavební kombinace sloužila jako zástěrka pro utajený kryt, který měl být připravený na jakýkoliv nebezpečný scénář v době studené války. Betonové stěny krytu byly silné až dva metry a byly navrženy tak, aby poskytovaly ochranu proti radiaci a jaderným útokům.

Kryt byl navržen tak, aby poskytl útočiště významným představitelům komunistické strany a Varšavské smlouvy v případě konfliktu. Uvnitř bylo k dispozici veškeré nezbytné vybavení, které mělo zajistit přežití a komfort pro osoby, které by se v něm skrývaly. Kromě pevných betonových stěn a ocelových dveří poskytoval kryt náhradní elektrický agregát, který zajišťoval dodávku elektřiny, speciální nádrž na vodu pro pití a vzduchotechniku pro zajištění čistého vzduchu. Pro zdravotní péči byla připravena malá nemocnice s operačním sálem. Kromě toho byly k dispozici i další místnosti pro odpočinek, úschovu potravin a další potřeby, které by zajistily přežití a relativní pohodlí v době krize. Celkově byl kryt plně funkční a umožňoval až dvouměsíční pobyt a přežití až 150 osob v izolaci od vnějšího světa.

Tajná role krytu a odhalení dobových praktik

Kryt nebyl využíván pouze jako ochrana proti útokům. Státní bezpečnosti sloužil tento prostor také k odposlechům hotelových hostů ze Západu. Odposlouchávací zařízení byla dokonce skryta v neobvyklých předmětech, jako jsou kartáče na boty. Tato unikátní místa a exponáty nám umožňují nahlédnout do tajů špionáže a dobových praktik té doby.

Čtěte také

Folimanka, kryt civilní ochrany

Čtěte také

Folimanka: obří podzemní kryt pod Prahou 2 pojme v případě potřeby až 1300 lidí

Čtěte také

Lom Velká Amerika

Čtěte také

Romantický český lom Amerika má hodně temnou historii

Dnes je protiatomový kryt otevřen veřejnosti jako Muzeum studené války. Návštěvníci mají možnost prozkoumat jeho chodby a místnosti, které přinášejí pohled do doby napětí mezi Východem a Západem. Muzeum nabízí poutavé exponáty a informace, které přibližují atmosféru a události této historicky významné éry.

Zdroje: www.idnes.czprahatv.euwww.novinky.cz