Pohled na největší propast ve střední Evropě

Dno propasti Macocha ukrývá nejen fascinující krásu, ale také mnoho tragických událostí. Propast ležící asi 35 km severně od Brna je největší svého druhu ve střední Evropě. S rozměry 174 x 76 metrů a hloubkou přesahující 138,5 metru působí jako magnet pro turisty i sebevrahy.

Vyhlídkové můstky a tajemství dna propasti

Ohromující propast s dvojicí vyhlídkových můstků byla vytvořena díky zřícení stropu velké jeskyně. Vyhlídky dnes umožňují návštěvníkům pohled na dno propasti, které je částečně pokryto suťovými zbytky ze zříceného stropu. Dnem propasti protéká říčka Punkva, která napájí dvě jezírka – horní a dolní. Dna dolního jezírka dosud nebylo dosaženo, nikdo tak netuší, jak moc je hluboké. Ani nejmodernější technika, včetně speciálních malých průzkumných ponorek a hlubinných sond nebyla dna schopna dna dosáhnout.

Legendy a pověsti propasti

Pojmenování propasti je odvozeno od staré pověsti, která je svou hrůzostrašností a tragickým dějem mrazivá. Vypráví o mladém sedlákovi Hálkovi, jehož první manželka zemřela a zanechala po sobě dva chlapce. Hálek se znovu oženil, ale jeho nová manželka projevovala k jeho staršímu synovi Martinovi jen nenávist. Jednou, když sedlák odešel na trh s mladším synem, zůstal Martin s macechou sám. Ta ho dovedla k propasti Macocha pod záminkou sběru jahod a následně ho do ní strčila. Když se sedlák vrátil a zjistil, co se stalo, nalezl Martina živého, jak visí na větvích borovice. Macecha se po činu zbláznila a skočila do propasti. Od té doby je tato propast známá jako Macocha.

Magnet pro turisty i sebevrahy

Zdroj: Youtube

Zvláštní je, že propast Macocha je známá také tím, že přitahuje sebevrahy. Od 30. let minulého století zde ukončilo svůj život přibližně 85 lidí. Existuje teorie, že legenda o maceše může inspirovat další lidi v obtížné situaci, aby následovali její osud. Někteří lidé věří, že propast je obklopena temnou aurou a slyší zde výkřiky obětí a pláč. Podle některých senzibilů je negativní energie v propasti doslova akumulována.

Propast Macocha nepochybně ukrývá mnoho tajemství a záhad, které dodávají tomuto místu nejen krásu, ale i ponurý punc. Se svou úctyhodnou hloubkou je největší propastí svého druhu nejen v České republice, ale i ve střední Evropě. Návštěva dna propasti je od roku 1914 nedílnou součástí prohlídky Punkevních jeskyní. Celý komplex představuje několik desítek kilometrů jeskyní.

Zdroje: epochaplus.cz, propast-macocha.cz, icesty.cz