V téměř dvě stovky metrů hluboké propadlině v jižní Číně objevili vědci celkem tři obří jeskyně, ale to není to nejzajímavější, co je zaujalo. Na dně této díry v oblasti Guangxi Zhuang, poblíž vesnice Ping'e, je příroda, jakou na povrchu dnes již jen těžko najdeme.

Přírodní laboratoř

Vysoké stromy, ale i rostliny, se kterými se jinde nesetkáme, to všechno má ke svému životu k dispozici prostor o objemu, který bychom mohli přirovnat ke dvěma tisícům olympijských plaveckých bazénů. Je to hodně nebo málo? Vlastně “tak akorát” na přírodní vědeckou laboratoř propojenou, ale zároveň oddělenou od okolního světa.

Prales jako z filmu

Výzkumníci sestoupili do prolákliny v květnu minulého roku. Čekalo je stometrové slaňování a další mnohahodinová dobrodružná a složitá pěší cesta až na samé dno neznámého podzemního světa. Tamní vegetace jim nové poznatky nedala zadarmo, museli se prodírat hustým porostem, sahajícím až po ramena pod prastarými stromy, vyššími než najdeme běžně v přírodě, jež dosahují až čtyřiceti metrů. Podobně podle specialistů na historii a vývoj života na Zemi vypadal v dávných dobách prales. Na pozemku o rozměrech přibližně 300 x 150 metrů se nestačili divit a zpět nahoru si přinesli kromě vzorků také nevídané zážitky.

Nové druhy živočichů

U dna propadliny byly objeveny vstupy do tří jeskyní, v nichž vědci předpokládají další nálezy nových, doposud neprobádaných živočišných druhů. Další výzkumy zmiňované oblasti budou probíhat i v příštím období. Svoje zkušenosti s průzkumem podobných oblastí již mají, a tak částečně tuší, co mohou očekávat a věří, že i zde půjde o velmi zajímavé objevy. Je ale také pravdou, že každá z prozatím objevených propadlin vydala trochu jiné svědectví o minulosti naší planety.

Zdroj: Youtube

Přírodní časová konzerva

Čína je na podobné krasové útvary obecně poměrně bohatá, a to zvlášť ve zmiňované oblasti, kde dochází k rozpouštění vápencového podloží vinou kyselých dešťů a tím i ke vzniku takovýchto propadlin. Čím dříve v minulosti k takové události došlo, tím je toto místo pro výzkumníky zajímavější, protože obsahuje také starší důkazy o dávném životě na naší planetě. Místní experti již podobným způsobem v minulosti zkoumali na třicet propadlin a každá z nich přinesla nové zajímavosti. Některé z doposud objevených propadlin ale měřily v průměru jen několik metrů a případné vstupy do jeskyní se daly snadno přehlédnout, případně byl takový vchod pro člověka prakticky nepoužitelný. V minulém roce prvně zkoumaná oblast tak byla jednou z největších, které byly prozatím objeveny. Je proto téměř jisté, že o ni v dohledné době ještě hodně uslyšíme mimo jiné i proto, že jde díky těmto objevům o místo, zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

Zdroje: ndtv, eu.ustoday, livescience