Jezdit sem nebylo samozřejmé, jako třeba do Maďarska. Po listopadu se nám pak otevřel celý svět a Polsko se najednou nezdálo být v superlize atraktivity. Jenže ono je – jak dnes naštěstí stále víc Čechů začíná zjišťovat.

Pro starší našince má země severních sousedů pořád pachuť neodbytných šmelinářů, nekvalitních silnic a všudypřítomné vodky. Nic z toho už ale není pravda. Dálnice, jež tu vyrostly díky fotbalovému šampionátu, můžeme Polákům jen závidět. Ekonomika „jede“, mladí lidé pijí pivo a víno, zčásti i z nově vysazovaných polských vinic. Co ale turisty zajímá nejvíc: mohutně se tu investuje do oprav památek, budování zábavních parků, muzeí a vůbec atrakcí všeho druhu. Samozřejmostí jsou dobré hotely a restaurace.

Nových či obnovených atrakcí mají v Polsku dokonce tolik, že si zde mohou každý rok dovolit vybírat sedm nových „divů země“! My jsme pro tentokrát připravili aspoň malou ochutnávku tamních lákadel.

Čtěte také

Nádhernou přírodu nabízí také Rakouské Alpy.

Čtěte také

Krásy okolních zemí: Divoká příroda, křišťalová jezera i malebné vesničky

ROMANTICKÝ DĚDEČEK KANÁL

Už v roce 1839 byl dokončen víc než 100 kilometrů dlouhý Kanal Augustowski. Je trochu z ruky, až na hranicích s Běloruskem, kde leží zhruba pětina kanálu (hraniční přechod je přímo na vodní cestě), ale díky svému romantickému prostředí láká tisíce kajakářů a uživatelů dalších menších plavidel.

DOLNÍ SLEZSKO NA DLANI

Máte-li opravdu málo času, zaskočte do městečka Kowary, kde vás čeká 42 dokonale provedených miniatur dolnoslezských zámků, hradů a chrámů – vše v měřítku větším, než je u nás obvyklé. Průvodci zde hovoří sedmi jazyky, samozřejmě také česky. VÁCLAV II. A HARRY POTTER?

Czocha Zdroj: Shutterstock

CZOCHA

Původně pohraniční hrad Českého království, postavený Václavem II. získal po dlouhé a pestré historii na počátku 20. století superromantickou podobu. Do ní ho nechal přestavět bohatý velkoobchodník tabákem z Drážďan. Zámek, který má 42 tajných dveří, dnes slouží jako hotel. Spolek přátel Harryho Pottera ale sbírá peníze na to, aby ho zakoupil a učinil z něj druhé Bradavice.

benediktinský klášter Týnec (Tyniec) Zdroj: Shutterstock

NEJSTARŠÍ KLÁŠTER 

Nedaleko od Krakova leží na skalním útesu nad řekou benediktinský klášter Týnec (Tyniec) – nejstarší monastýr v zemi, založený v roce 1044. Ovšem už o 1 000 let dříve tu bylo keltské hradiště, s jehož historií se návštěvníci staroslavné památky také mohou seznámit.

NEJVÍC DINOSAURŮ V EVROPĚ

Polsko je velká země – a nejsou tu žádní troškaři. JuraPark v Krasiejówě má víc než 250 figur dinosaurů, nejvíc na starém kontinentu! Zážitek z návštěvy podpoří i fakt, že jde o jedinou atrakci svého druhu na světě, postavenou přímo na paleontologickém nalezišti. Přes skleněnou podlahu tak můžete nahlížet do „předpotopních“ časů.

Čtěte také

Kostel v Hnanicích: je nejoriginálnější sakrální stavbou v Česku

Čtěte také

Kostel v Hnanicích: je nejoriginálnější sakrální stavbou v Česku

ZLATO VŠUDE KOLEM 

Kousek od našich hranic – na úpatí Sovích hor – leží městečko Zloty Stok. Zlato se tu těžilo odnepaměti, o čemž svědčí německý název Reichenstein (Bohatý kámen), svoji rezidenci tu měli i slavní podnikatelé Fuggerovi. Dnes se můžete projít podzemními štolami, vytesanými v dosud bohaté zlaté rudě, a obdivovat evropsky jedinečný podzemní vodopád.

MUZEUM OHNĚ

Rovněž ve Slezsku – tedy nedaleko od nás – najdete ve městě Žory zbrusu nové světově unikátní Muzeum ohně. Budova ve tvaru plamene je plná animací a elektroniky, díky nimž poznáte dějiny vztahu člověk-oheň. Můžete si tu zapálit olympijskou pochodeň, uhasit požár a dokonce i projít přes ohnivou stěnu!