Letní dny si žádají chvíle u vody, lákají k prozkoumávání neznámých míst a klidnému odpočinku v lůně přírody. Pro všechny tyto potřeby jsme pro vás připravili průvodce nejlepšími místy pro přírodní koupání v České republice. Místa, která nabízejí nejen osvěžení, ale i nádherné výhledy, bohatou faunu a flóru a mnohdy i nevšední zážitky.

Mašovický lom: Čarování biotopu a koupání zdarma

Zdroj: Youtube

Jedno z kouzelných míst, které stojí za návštěvu, je Mašovický lom na Znojemsku. Biotop vytvořený člověkem oplývá rozmanitostí života. Odpočívejte na břehu, sledujte vzácné druhy obojživelníků a nechte se unést průzračností vody, kterou si zde můžete užít zcela zdarma. Pro romantiky je to jistě místo, které přímo vyzývá k návštěvě.

Lom Výkleky: Křišťálová hloubka a skoky do náruče přírody

Na Přerovsku nedaleko Olomouce se skrývá další perla naší země – zatopený lom Výkleky. Místní kamenité pláže a útesy tvoří neodolatelné pozvání k osvěžujícímu skoku do hlubin. Voda je tu tak čistá, že vidíte až do třímetrové hloubky. Pro potápěče se zde skrývá hotový ráj.

Rybník Velké Dářko: Největší vodní hřiště na Vysočině

Uprostřed lesnaté krajiny Žďárských vrchů se rozkládá největší rybník na Vysočině – Velké Dářko. Kdysi sloužil k pohonu mlýnů a hamrů, dnes je ideálním místem pro koupání, windsurfing, jachting či projížďky na loďkách. Okolní rašeliniště zajišťují kyselou vodu, což jen podtrhuje zdejší neopakovatelnou atmosféru.

Lom Rampa: Koupání v tichu Rychlebských hor

Daleko od civilizačního ruchu, v srdci Rychlebských hor, najdete další úchvatné místo pro přírodní koupání – lom Rampa. Toto místo je skutečným rajským koutkem pro ty, kdo hledají klid, soukromí a neporušenou přírodu. Ticho lesů a průzračná voda jsou ideální pro odpočinek a regeneraci těla i mysli.

Lom Borek: Podvodní svět mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem

Na poloviční cestě mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem se nachází další fascinující koupací místo – lom Borek. Okouzlí nejen milovníky přírodního koupání, ale také všechny potápěče a dobrodruhy. Pod hladinou se totiž skrývají podvodní poklady, jako je například vrak automobilu Wartburg nebo ponorka "Stejskanik".

Lom Horní Cerekev: Osvěžení na Pelhřimovsku

Na Pelhřimovsku se zase skrývá další místo stvořené pro letní osvěžení – lom Horní Cerekev. I když voda zde není nejprůzračnější, okolní příroda a klidná atmosféra je úžasná. Koupání zde je zkrátka zážitkem, který stojí za to zažít.

Možná vás tento malý průvodce inspiruje k objevování nejkrásnějších míst pro koupání v Česku. I v našich končinách si totiž můžete užít léto plné dobrodružství, relaxace a krásných výhledů.

Zdroje: blog.mall.cz, travelking.cz, maminka.cz