Úsvit československého hodinářství

Konec 50. let 20. století byl pro československou výrobu náramkových hodinek přelomový. Pod značkou Prim se země stala jednou z mála na světě, která byla schopna vyrábět náramkové hodinky včetně jejich složitých strojků. Úspěch měl kořeny v adaptaci staršího francouzského designu, přičemž první hodinky se značkou Spartak se objevily v roce 1954. O pouhé tři roky později se hodinky Prim dostaly do sériové výroby, což znamenalo začátek nové epochy československého řemesla.

Zdroj: Youtube

Prim v průběhu desetiletí

Do 80. let 20. století vyrobila společnost Prim přibližně 15 milionů hodinek, což svědčí o její oblíbenosti a kvalitě. Vítr změn v roce 1989, kdy se otevřely hranice, přinesl pro Prim výzvy. Nápor západních výrobků na trh vytvořil konkurenci, se kterou se Prim musel vyrovnávat, což mělo za následek výrazné snížení jeho výroby. Odkaz značky a vzácnost jejích modelů z nich však udělaly vyhledávané zboží pro sběratele po celém světě. Mezi význačné modely patřily Orlík, Diplomat a Pavouk.

Korunovační klenot českých hodinek

Hodinky Prim Orlik, dlouholetý bestseller a ikona československé hodinařiny, si zachovávají své místo v srdcích milovníků hodinek. Model začal psát svůj příběh již v roce 1959, kdy byl vybrán pro speciální projekt Ministerstva národní obrany. Cílem bylo vyvinout 300 speciálních hodinek pro vojenské potápěče, které by odolávaly extrémním podmínkám – vodě, nárazům a teplotním šokům.

Orlík, poprvé otestovaný v roce 1963 a oficiálně nasazený o dva roky později, okamžitě získal oblibu a jeho design se stal ikonickým. V současnosti jsou tyto hodinky dostupné v mnoha verzích od standardních po limitované edice, přičemž každá verze představuje moderní prvek, ale zároveň si zachovává úctu k původnímu designu. Ve zcela původní podobě, která byla určena pro potápěče, se hodinky už nikdy nevyrobily. Prodej před několika lety jednoho původního modelu hodinek Orlík za rekordních 650 000 korun podtrhuje jejich mimořádnou hodnotu a žádanost mezi znalci.

Symbol národní hrdosti a dokonalosti

Hodinky Prim jsou více než jen časomíra, jsou symbolem české inovace a dokonalosti. Tento odkaz podtrhuje model Diplomat, představený na světové výstavě EXPO v Montrealu v roce 1967, a Prim Sport, který nosily významné osobnosti jako František Venclovský, první Čech, který zdolal kanál La Manche. Mezi majiteli jednoho ze sériových kusů byl i vrcholný komunistický politik Vasil Biľak. Aktuálně jsou hodinky Prim využívány jako oficiální prezenty pro zahraniční významné osobnosti, čímž udržují tradici českého řemeslného umění.

Nadčasový odkaz hodinek Prim

Cesta hodinek Prim z malého československého městečka k symbolu hodinářské dokonalosti je příběhem inovace, houževnatosti a neochvějné kvality. Sběratelé po celém světě vyhledávají tyto vzácné kousky a odkaz hodinek Prim tak stále září, což je důkazem neutuchajícího půvabu a prestiže českého hodinářství.

Zdroje: seznamzpravy.cz, e15.cz, cesky.radio.cz