Jaký mohl být svět před 66 miliony let, kdy naši planetu sužovala katastrofická událost, která smetla velká a majestátní zvířata – dinosaury? Co bylo s našimi předky, kdo byli dost malí a dost šikovní, aby přežili? Nové fosilní důkazy představené vědci z Bristolské a Fribourgské univerzity v poslední době přinesly nové poznatky.

Zdroj: Youtube

Objevení našich pradávných předchůdců

Placentální savci, skupina, do které patří lidé, psi a netopýři, byli těmito vědci vystopováni až do křídového období, tedy těsně před katastrofou, která znamenala konec dinosaurů. Takové zjištění odhaluje fascinující kapitolu v naší společné přírodní historii. Dokládá totiž, že jsme se neobjevili z ničeho nic, ale jsme produktem milionů let evolučních sil.

Koexistence s dinosaury

Ačkoliv fosilní záznamy placentálních savců zůstávají vzácnými nálezy, důkladné statistické analýzy týmu ukázaly, že tato stvoření existovala paralelně s dinosaury. Jaká byla jejich role v tomto světě plném šupinatých gigantů a obřích plazů, si můžeme pouze představovat.

Jak placentální savci přežili katastrofu

Emily Carlisleová z bristolské School of Earth Sciences a hlavní autorka studie uvádí, že je to právě sledování vzorců vzniku a vymírání, které umožnilo tomuto týmu přijít s takto revolučními závěry. Její kolega, profesor Phil Donoghue, dodává, že tato metoda zkoumání nám umožňuje vidět dopad událostí, jako bylo masové vymírání na konci křídového období nebo paleocén-jeocénní tepelné maximum.

Rozkvět placentálních savců po pádu dinosaurů

Z hlediska cestovatele v čase by bylo fascinující sledovat, jak se tyto drobné formy života mísily s obřími dinosaury předtím, než asteroid změnil vše. Představa, že naši dávní předci se toulali krajinou, kde panují tyranosauři, je nepředstavitelná a mírně strašidelná. Kdo by si tehdy pomyslel, že tito malí savci jednoho dne ovládnou planetu?

Pokud jde o to, jak se placentální savci rychle diverzifikovali, svou významnou roli zřejmě sehrál fakt, že je katastrofa připravila o silnou konkurenci v podobě dinosaurů. Tento fenomén ukazuje, jak dramatické změny v přírodě mohou otevřít dveře pro nové příležitosti a evoluci.

A tak jsme tady, potomci těch malých savců, kteří se kdysi pohybovali ve stínu dinosaurů. Jaké další tajemství naše společná historie skrývá? Jediný způsob, jak to zjistit, je pokračovat v hledání, zkoumat a učit se více o našem fascinujícím světě.

Zdroje: phys.org/news, ancientpages.com, yourweather.co.uk