Ve středu Prahy se nachází mnoho takových domů, jejichž chátrající fasády a vchody počmárané graffiti vypovídají o tom, jak daleko jsme se dostali od jejich původní krásy. Každý z těchto domů má vlastní příběh, který hovoří o bohaté historii města, ale také o jeho současných výzvách.

Zašlá sláva domů

Když se podíváme hlouběji, zjistíme, že mnoho těchto domů má skutečně bohatou historii. Některé z nich byly ponechány stranou kvůli složitým majetkovým tahanicím, zatímco jiné čekají na záchranu a obnovu. Díky úsilí některých nadšenců a organizací se již několik historických budov dočkalo nového života.

Současné úsilí o záchranu

Naštěstí existují iniciativy zaměřené na záchranu těchto památek. Jednou z nich je portál Prázdné domy, který se snaží zmapovat opuštěné stavby v celé České republice. Projekt shromažďuje důležité informace o stavu podobných nemovitostí a snaží se upozornit veřejnost na možná rizika a příležitosti, které s sebou spřináší.

Mnoho z těchto opuštěných domů je ve vlastnictví osob či firem ze zahraničí, což komplikuje jejich obnovu. V některých případech dokonce majitelé budov preferují jejich zbourání místo obnovy.

Nádraží Vyšehrad

Zdroj: Youtube

Historická secesní budova nádraží Vyšehrad je významnou součástí kulturního dědictví Prahy, přesto mnoho let chátrá a je v dezolátním stavu. Už v roce 2002 se začalo mluvit o nutnosti rekonstrukce této historické budovy. Ale stále se nic neděje.

Letos v březnu byla majiteli objektu udělena pokuta ve výši 1,2 milionu korun, a to za nedostatečnou péči o budovu. Nicméně, majitel pokutu zatím nezaplatil, a Praha se nyní snaží vymoci tuto částku exekučně. Nejde o první pokutu, kterou společnost dostala. Navíc vlastníci budovy se již několikrát změnili, což komplikuje proces vyvlastnění. Vedení města doufá, že nový vlastník se vzpamatuje a začne o kulturní památku pečovat, jak mu to zákon ukládá. Zatím ale vše nasvědčuje tomu, že majitel čeká na to, až bude objekt v natolik dezolátním stavu, že nezbude nic jiného, než jej zbourat. Získal by tak lukrativní pozemky.

Vily na Letné

Kousek od vjezdu do tunelu Blanka v ulici Milady Horákové na Letné stojí dvojice opuštěných vil, které již 30 let chátrají. Jde o historické nemovitosti, známé jako Kočího a Roškotovy vily, které jsou majetkem společnosti Lordship byznysmana Jonathana Jacksona. Od samého začátku se developer netají tím, že preferuje demolici vil a následnou výstavbu kancelářského komplexu na jejich místě. Investor argumentuje katastrofálním stavem nemovitostí a tvrdí, že vily mají jen minimální historickou hodnotu. Památkáři ale demolici odmítají. Stav projektu a aktuální plány developera zůstávají nejasné.

O historické hodnotě obektů přitom není pochyb. Roškotova vila zde stojí od roku 1900. Původně bya postavena podle plánů Karla Hübschmanna, o sedm let později jí vtisknul novou tvář architekt Kamil Roškot, kterému se přezdívalo český Le Corbusier. Byl žákem Jana Kotěry. Jeho dílo bylo velmi nadčasové.

Vila Jiřího Kočího byla postavena ve stylu neorenesance v roce 1906 s nárožním arkýřem. Jejím autorem byl architekt a stavitel Josef Vaňha.

Palác Svět

Funkcionalistický Palác Svět v Praze-Libni proslavil spisovatel Bohumil Hrabal, který ho ve svém díle nesmrtelně zvěčnil. Návštěvy tamního bufetu byly inspirací pro Hrabalovu sbírku povídek s názvem "Automat Svět," která později posloužila jako základ pro film "Perličky na dně" režiséra Jiřího Menzela z roku 1965. Avšak historická budova, která fungovala ještě krátce po sametové revoluci, se dlouhodobě potýká s chátráním.

Majitelem Paláce Svět je italský podnikatel Antonio Crispino, který se od roku 2006 setkal s téměř každým starostou Prahy 8 a sliboval, že se brzy začne něco dít ohledně obnovy nemovitosti. Naposledy v dubnu 2018 oznámil, že rekonstrukce by měla začít v květnu téhož roku s termínem dokončení na podzim 2019. Sliby však zůstaly nenaplněny, a rekonstrukce se dosud nedočkala. V současné době probíhají jednání o budoucím vývoji rekonstrukce mezi novým vedením Prahy 8 a majitelem Crispinem, ačkoli další konkrétní kroky zůstávají nejisté.

Budoucnost historické Prahy

Přestože se může zdát situace beznadějná, existuje mnoho příležitostí pro obnovu chátrajících historických nemovitostí. Mladší generace, která hledá originální a autentické prostory, by mohla být klíčem k revitalizaci těchto budov, ať už skrze ubytovací kapacity, coworkingové prostory nebo jiné komerční aktivity.

Je nezbytné podniknout kroky k záchraně opuštěných objektů. Každý opuštěný dům je připomenutím toho, co můžeme ztratit, ale také příležitostí k tomu, co můžeme znovu získat.

Zdroje:www.metro.cz, www.e15.cz, www.suchdolskenoviny.cz