Historie podzemního labyrintu

Pražské kolektory se začaly budovat před více než 35 lety a od té doby se staly nepostradatelnou součástí města. Celková délka fascinující podzemní sítě dosahuje úctyhodných 93 kilometrů, přibližně 20 kilometrů se nachází přímo pod centrem Prahy.

Zdroj: Youtube

A co hloubka? Za nejhlouběji ponořeným kolektorem byste museli jít neuvěřitelných 45 metrů pod zem. Průměrná hloubka tunelů se pak pohybuje okolo 20 metrů. Ačkoli by se mohlo zdát, že v takové hloubce panuje chladné a temné prostředí, realita je poněkud odlišná. Průměrná teplota v kolektorech, zejména v centru města, se pohybuje kolem příjemných 12 až 14 stupňů Celsia, což znamená, že je to zde nejen technicky zajímavé, ale také komfortní místo pro pracovníky, kteří se starají o infrastrukturu města.

Podzemní labyrint s mnoha tvářemi

Kolektory nejsou pouze jednoduchým systémem tunelů, ale spíše složitým labyrintem technických chodeb, kterými proudí voda, elektřina a jiné inženýrské sítě, které udržují Prahu v chodu. Šířka tunelů se pohybuje od stísněných 1,9 metru až po prostorných 4,5 metru, zatímco výška dosahuje od 2,4 metru až po impozantních 4,8 metru. Rozměry umožňují průchod jak pro lidi, tak pro technické zařízení.

Podzemní prohlídky

Dlouhé roky byly pro Pražany i turisty zpřístupněny exkurze do podzemního labyrintu pražských kolektorů. Ročně se do fascinující podzemní říše vypravilo několik tisíc odvážlivců, kteří toužili spatřit tajemství skrytá pod povrchem města. Prohlídky nabízely dvě trasy, přičemž kratší varianta vedla pod slavnou ulicí Na Příkopě a delší trasa se věnovala podzemí ulice Celetná.

Útoky v Paříži exkurze ukončily

Avšak vše se změnilo v listopadu 2015, kdy došlo k tragickým teroristickým útokům v Paříži. Tyto útoky si vyžádaly životy 130 lidí a zranily stovky dalších. Bezpečnostní opatření byla na pořadu dne, a to včetně zrušení prohlídek podzemních kolektorů. Původní plán byl jednoduchý – prohlídky budou pozastaveny na několik měsíců, než se situace uklidní.

Bohužel, obnovení oblíbených prohlídek se již nikdy neuskutečnilo. A to z dobrého důvodu. Po tragických událostech v Paříži se město rozhodlo podstoupit důkladnou bezpečnostní analýzu, která měla zhodnotit rizika spojená s opětovným zpřístupněním podzemí veřejnosti.

Bezpečnostní rizika a rozhodnutí města

Výsledky bezpečnostní analýzy byly jasné a varovné. Obnovení turistických prohlídek kolektorů bylo označeno za příliš riskantní. Důvod? V podzemí se nachází klíčová technická infrastruktura města, a sdělovat veřejnosti detaily o tom, co se tam dole nachází, by mohlo být nebezpečné.

Tajemství pod Prahou

Pražské kolektory zůstávají tedy uzamčeným tajemstvím, které leží pod povrchem jednoho z nejkrásnějších evropských měst. Jejich složitá struktura a technická náročnost si zaslouží respekt a obdiv. Ačkoli se nám nyní nepodaří vydat se na prohlídku těchto podzemních tunelů, jejich existence nám připomíná, že v srdci každého města se skrývá nějaký nevídaný svět plný tajemství a historie.

Zdroje: kudyznudy.cz, prazskypatriot.cz, cs.wikipedia.org