Chcete zažít Prahu z jiného úhlu? Vydejte se s námi na speciální výlet a najděte své vlastní tajné místo v srdci hlavního města.

Lesopark Letňany: Klenot zeleně uprostřed města

Zapomeňte na ruch ulic a zvuky města a vydejte se na procházku do lesoparku Letňany. Tento kus přírody mezi Letňany, Kbely a Čakovicemi má rozlohu 36 hektarů a je oázou klidu. V parku najdete nejen téměř 9 hektarů nového lesa, ale také malebné louky zdobené solitérními stromy. Zdejší scenérie zahrnuje dokonale prošlapané cesty pro pěší, běžce a cyklisty, a dokonce i stezky pro nadšené bikery.

Vyhledejte balvany, které tvoří umělecké dílo v přírodě, a pokochejte se panoramatickým výhledem na letiště Letňany a okolní krajinu. Pro malé návštěvníky je zde připraveno dětské hřiště ve tvaru letadla. Lesopark Letňany se stává místem, kde se můžete nejen oddávat klidu přírody, ale také se těšit na aktivní odpočinek.

Rozhledna Doubravka: Pohled na Prahu z výšky

Pokud se rozhodnete vydat se na Černý Most, nezapomeňte navštívit rozhlednu Doubravka, která vám nabídne jedinečný pohled na Prahu. Tato konstrukce, navržená prof. Ing. arch. Martinem Rajnišem, zaujme svým unikátním designem. Tři masivní nohy, které jí dodávají stabilitu, a výrazná konstrukce tvoří nádherný celek.

Rozhledna se nachází v přírodním parku Čihadla, což je největší přírodní park v Praze. Rozkládá se na více než 2222 hektarech. Park nabízí útočiště pro mnoho druhů rostlin a živočichů. Při procházce zdejší přírodou si také můžete vychutnat pohled na přírodní rezervace a památné stromy.

Dívčí hrady: Křehká oáza klidu

Zdroj: Youtube

Pátá městská část Prahy skrývá tajemství, které rovněž zve k vycházce. Dívčí hrady vás vtáhnou do klidného snění, jako by se čas zastavil a pohltil vás do své náruče. Toto tajuplné místo je jako stvořené pro samotáře a milovníky přírody. Skryté mezi vápencovými skálami a suchomilnýmo rostlinami nabízí Dívčí hrady útočiště pro ty, kdo hledají únik od ruchu moderního světa.

Při výšlapu na vyhlídku Ctirad se pak otevírá dechberoucí panorama celého města. Odtud můžete pozorovat řeku, Vyšehrad a celou Prahu, zatímco se vám bude zdát, že čas zpomaluje a starosti mizí. Stáda koz a ovcí pasoucích se na svazích tvoří nezaměnitelný ráz této krajiny a dávají vám pocit, že jste se ocitli v úplně jiném světě.

Rajská zahrada na Žižkově: Harmonie městského lesa

Pokud toužíte po spojení městského pulsu s přírodou, Rajská zahrada na Žižkově je pro vás dokonalým místem. Tento park nabízí harmonické propojení zelených oáz a možností k relaxaci a zábavě. Návštěvníci zde mohou objevit čtyři terasy, z nichž každá má svůj vlastní ráz.

Hned u vstupu vás přivítá dětské hřiště a útulná kavárna, kde si můžete vychutnat kávu nebo lehké občerstvení. Pro sportovce jsou připravena hřiště na fotbal a volejbal, ale i posilovací stroje a pingpongové stoly. Střední terasa s jezírkem a vodními rostlinami vás zve k odpočinku a meditaci, zatímco vyhlídkový altán vám umožní ponořit se do malebného pohledu na Prahu.

Park Cibulka: Okouzlující zahrada a historický pavilon

Pro ty, kdo hledají harmonii mezi zelení a architekturou, je tu lesopark Cibulka. Jeho název vychází z minulosti, kdy zde žil Blažej Cibulka z Veleslavína. Když se projdete tímto parkem, budete se cítit jako v jiném světě. Empírový zámeček, který zde vybudoval kníže Leopold Linhart Thun-Hohenstein, působí jako pohádkový palác.

Největším skvostem je ale čínský pavilon – osmiboká budova ve stylu pagody. Tento pavilon je nejen krásnou ukázkou architektury, ale také nese vzpomínku na dobu, kdy byl zdoben sochami, z nichž nejznámější byla socha Číňana s pohyblivým deštníkem.

Takže pokud toužíte po úniku od ruchu velkoměsta a hledáte místa, kde si můžete užít klidnou procházku nebo momenty sami se sebou, neváhejte se vydat na výlety do těchto skrytých koutů Prahy.

Zdroje: kudyznudy.cz, prozeny.cz, cs.wikipedia.org