Za fasádou "zlaté Prahy"

Pragulic není obvyklým turistickým zážitkem. Je to sociální projekt, jež vás zavede za kulisy "zlaté Prahy", a ukáže vám město z perspektivy těch, kteří často zůstávají neviděni – bezdomovců. Je to cesta, která vám poskytne možnost prozkoumat město ze zcela jiného pohledu, ale také pochopit životní osudy lidí bez přístřeší a zpochybnit vlastní předsudky o bezdomovcích.

Zdroj: Youtube

Skrze oči těch, co žijí na okraji

Turisté si mohou vybrat několik různých tras. Každá asi dvouhodinová exkurze je speciální. Průvodci, pečlivě vybráni z komunity bezdomovců, vyprávějí své autentické životní příběhy. Při procházení místy jako Karlovo náměstí, Malá Strana nebo Žižkov budete překvapeni, jak se mění atmosféra a perspektiva známých míst. Pro průvodce znamená projekt mnohem více než jen výdělek; je to forma rehabilitace a příležitost začlenit se zpět do společnosti.

Příběhy, které mění perspektivu

Každý z průvodců má svůj jedinečný styl – Zuzka sdílí svůj tragický příběh o ztrátách způsobených drogovou závislostí, kde zábava přerůstá v násilí a samotu. Karel nás provede svým dospíváním v Praze, kde zkoumal svoji orientaci a hranice svého těla prostřednictvím drog. Roman, milovník módy s tvrdou minulostí, nám ukáže život pod mostem, kde i v těžkých chvílích neztratil smysl pro humor ani lásku k módě. A Míra nás zavede do zákoutí nádraží Žižkov, kde prožil mnoho pankových dobrodružství.

24 hodin v kůži bezdomovce

Pragulic ovšem nabízí mnohem více než obyčejné prohlídky. Chcete-li prožít dobrodružství, které vás naprosto pohltí, připravte se na 24hodinovou výzvu, v rámci které se stanete na vlastní kůži bezdomovcem. Toto intenzivní dobrodružství začíná před budovou hlavního nádraží a po 24 hodinách náročného putování končí na stejném místě. Účastníci budou během dne závislí na svých schopnostech získat peníze, sehnat jídlo a najít úkryt na noc. Tato cesta není jen fyzickým putováním, ale také prozkoumá vaši psychickou stránku.

Nový pohled na Prahu

Závěrem lze říci, že zatímco pražské architektonické zázraky budou návštěvníky vždy přitahovat, projekty jako Pragulic nabízejí alternativní, hlubší prozkoumání města. Vyzývají jednotlivce, aby se podívali za povrch, postavili se předsudkům a znovu objevili Prahu novýma očima. Pro ty, kdo jsou této cestě otevření, je odměna hluboká – bohatší porozumění lidskému duchu a městu, které ho ukrývá. Ceny se pohybují od 300 Kč za 2 hodiny.

Zdroje: kudyznudy.cz, blog.care4web.cz, kultura.cz