U pobřeží vesnice Atlit leží zatopené pozůstatky neolitického naleziště známého jako Atlit-Yam. Vědci se domnívají, že Atlit-Yam byl opuštěn náhle v důsledku tsunami, která zasáhla oblast a kterou pravděpodobně způsobila sopečná erupce v oblasti Středozemního moře. Při prohledávání potopeného města čekal potápěče mrazivý nález.

Zdroj: Youtube

Náhodný objev na mořském dně

V roce 1984 se Dr. Ehud Galili, námořní archeolog, vydal do hlubin moře, přibližně 400 metrů od pobřeží. Jeho původním cílem bylo prozkoumat vraky lodí, které mohly být objeveny po nedávné silné bouři. Osud však měl jiné plány. Místo vraku lodi narazil na úžasný nález – starobylou potopenou osadu.

Osada ztracená v čase

Prvotní stopou byla zeď, zdánlivě všední objev v oblasti podmořské archeologie. Po bližším prozkoumání však bylo zřejmé, že zeď byla kdysi součástí domu. Jak se dny měnily v týdny, Dr. Galili a jeho obětavý tým odhalili základy větší stavby. Z objevu však skutečně mrazilo v zádech, protože ve zbytcích starobylých obydlí se proplétal nespočet koster.

"Našli jsme asi 15 rodinných domů," vysvětlil doktor Galili a odhadl, že v osadě žilo v určitém období 70 až 150 lidí. Pozoruhodně zachovalé archeologické naleziště odhalilo zdi, obydlí a stavby v původních polohách jakoby zamrzlé v čase.

9 000 let starý zázrak

Když tým pokračoval v průzkumu, uvědomil si rozsáhlost svého objevu – rozlehlé naleziště o rozloze 40 000 metrů čtverečních. Radiokarbonové datování přineslo ohromující odhalení – osada byla stará téměř 9 000 let, což z ní činí jedno z nejstarších známých osídlení na Zemi. Starobylá komunita prosperovala již před tisíciletími a zanechala po sobě pokladnici poznatků o svém životě.

Kamenný kruh a jeho tajemství

Mezi nalezenými artefakty a stavbami vynikal jeden objekt – neporušený kamenný kruh. Nacházel se uprostřed osady a zřejmě sloužil jako ústřední bod pro dávné obyvatele. Skládal se ze sedmi megalitů, z nichž každý vážil až 600 kilogramů a byl uspořádán do půlkruhu, a umožňoval nahlédnout do rituálů a víry lidí, kteří jej postavili.

Megality nesly stopy po pohárech a zajímavé bylo, že se nacházely na místě, které vypadalo jako čerstvý pramen. To vedlo archeology k domněnce, že kamenný kruh hrál klíčovou roli při rituálech nebo obřadech spojených s vodou. Kromě toho byly poblíž objeveny tři oválné kameny, přičemž na dvou z nich byly rýhy tvořící antropomorfní postavy.

Historie skrytá pod mořským dnem

Navzdory geografické vzdálenosti, která dělí izraelský objev od ikonického Stonehenge v Evropě, archeologové věří, že poznatky z jakéhokoli kamenného kruhu mohou přispět k lepšímu pochopení podobných starověkých památek. Mary-Ann Ochota, antropoložka a archeoložka, zdůraznila důležitost takových objevů: "Pokaždé, když najdeme novou kamennou památku, poskytne nám to další důkaz na této detektivní pátrací akci, abychom se pokusili zjistit, co si mysleli předkové, proč to postavili a co to všechno znamenalo?"

Dávné potopené sídliště u pobřeží Izraele slouží jako svědectví o neutuchající zvědavosti a vynalézavosti lidstva. Připomíná nám, že pod povrchem našeho moderního světa se skrývá bohatá historie, která čeká na odhalení. Pozoruhodný objev u izraelské vesnice Atlit nejen rozšiřuje naše znalosti o starověkých civilizacích, ale také podtrhuje nadčasovou lidskou snahu porozumět naší minulosti a záhadným divům, které skrývá.

Zdroje: coinvinez.online, thearchaeologist.org, express.co.uk