Objevte vraky lodí, letadel a ponorek

Jaderské moře se může pochlubit průzračnými vodami, které skrývají obrovskou pokladnici historických vraků. Na mořském dně tu můžete najít množství ztroskotaných lodí, potopených letadel a ponorek, jež tvoří unikátní podmořský svět. Každý vrak vypráví příběh minulých dob a přináší s sebou pohnuté historky. Prozkoumejte torza plavidel přímo pod hladinou.

Historické vraky u Dubrovníku

V hlubinách Jadranu, nedaleko Dubrovníku u útesů Grebeni, leží vrak parníku Taranto. Loď patřila italskému námořnictvu a její osud byl zpečetěn 15. února 1943, kdy se potopila kvůli mině. Ale to, co dělá vrak Taranto tak fascinujícím, není pouze jeho vojenská minulost. Nejvíce zaujme náklad, který parník vezl v okamžiku svého potopení. Na palubě Taranto byly kromě jiného také dva traktory, který se dnes nacházejí nedaleko vraku, což představuje pro potápěče unikátní a neobvyklý pohled.

Vojenské plavidlo u Splitu

V oblasti Splitu lze u ostrova Vis narazit na vrak italského vojenského plavidla Re d'Italia, jehož potopení se připisuje rakouské lodi Erzherzog Ferdinand Max. Toto dramatické střetnutí se odehrálo během třetí italské války za nezávislost. Re d'Italia je nejen zářným příkladem námořní vojenské technologie své doby, ale také svědkem historické události, která ovlivnila průběh první světové války. Jeho vrak je skryt v hlubinách Jaderského moře, což představuje významnou výzvu pro potápěče. Vzhledem ke své velké hloubce se ale k vraku dostanou pouze zkušení potápěči.

Obří vrak z řeckých vod u Splitu

Zdroj: Youtube

Loď Vassilios pocházející z Řecka se potopila v roce 1939 a se svými 104 metry délky se jedná o jeden z největších vraků v Jaderském moři. Tento obrovský vrak je mezi potápěči velmi oblíbený. Pro své rozměry a jedinečnost nabízí Vassilios nekonečné možnosti prozkoumání. Vzhledem k velikosti a komplexnosti vraku je vhodný i pro středně pokročilé potápěče. Najdete ho u jihozápadního cípu ostrova Vis u mysu Stupišće na okraji zálivu Komiža.

Tragický osud rakousko-uherské lodi u Istrije

Baron Gautsch, rakousko-uherská civilní osobní loď, je tichým svědkem jedné z nejtragičtějších námořních katastrof 20. století. Dne 13. srpna 1914, na cestě z Kotoru do Terstu, najela loď na minu KGB. Navzdory rychlému zásahu tří lodí, které se nacházely v blízkosti, přišla při této nehodě o život více než polovina cestujících. Dnes vrak lodi Baron Gautsch leží v hloubce 28 až 39 metrů a je oblíbeným místem pro potápěče. Loď nabízí mnoho vstupů, které umožňují zájemcům obdivovat její interiér, a vstoupit tak do světa, který už dávno zmizel pod hladinou moře. Vrak se potopil západně od Brijunských ostrovů.

Ponorka a letadlo

Jadran není domovem pouze potopených lodí, ale skýtá také další fascinující vraky. Jedním z nich je potopené letadlo B-24 z roku 1944, které bylo součástí italského letectva. Potopilo se asi 1 námořní míli severozápadně od přístavu Vrsar u západoistrijského pobřeží a leží přibližně 28 až 30 metrů pod hladinou. Dále v chorvatských vodách najdete německou ponorku U-82, dobrovolně potopenou německou armádou na konci druhé světové války. Tato potopená letadla a ponorky poskytují potápěčům unikátní možnost obdivovat vojenské artefakty a mít přímý kontakt s historií.

Jadran – potápěčský ráj s bohatou historií

Potápění na Jadranu nabízí širokou škálu zážitků pro každého potápěče. Můžete si vybrat z mnoha lokalit a objevovat fascinující historii a podmořský svět. Ať už jste začátečník, nebo zkušený potápěč, tato oblast vám poskytne nezapomenutelné chvíle plné dobrodružství a objevování. Ponořte se do křišťálově čistého moře a nechte se okouzlit krásami podmořského světa na Jadranu.

Zdroje: myistria.com, checkyeti.com, croatia-yachting-charter.com