Západní pobřeží Austrálie přineslo vědcům neobyčejné objevy v oblasti mořské biologie. Jedním z nich je největší známá rostlina na světě - Posidonia australis. Tato podmořská tráva je nejen obrovská, ale má také fascinující historii a unikátní genetické vlastnosti, které ji činí zvlášť odolnou a zajímavou.

Objev v Žraločí zátoce

Posidonia australis je druh mořské trávy, která se běžně vyskytuje podél některých částí australského pobřeží. Jedná se o podmořskou rostlinu, která tvoří rozsáhlé porosty na dně oceánů. Největší australský exemplář této rostliny byl objeven v Žraločí zátoce, nacházející se asi 700 kilometrů severně od Perthu na západním pobřeží Austrálie.

Žraločí zátoka představuje botanicky a zoologicky cennou lokalitu vzhledem k tomu, že se nachází v oblasti, kde se stýkají vody tropického a mírného pásu. Je domovem mnoha druhů organismů obou těchto biotopů. Pro své mimořádné přírodní bohatství je od roku 1991 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Celková rozloha vodní plochy i souše chráněného území je 22 009 km².

Jedinečný klon

Původním cílem vědců ze Západoaustralské univerzity bylo prozkoumat genetickou rozmanitost druhu Posidonia australis v Žraločí zátoce. Zajímalo je, kolik individuálních rostlin tvoří rozlehlý porost podmořské trávy v této oblasti. Na různých místech odebrali mnoho vzorků rostlin. Chtěli je použít k revitalizačním projektům.

Vědci však byli překvapeni, když jejich výzkum ukázal, že celý rozsáhlý porost se skládá pouze z jedné jediné rostliny, což bylo ohromující zjištění. Původně zkoumané rostliny odebrali přitom ze 116 různých míst po celé zátoce. Stébla rostliny jsou na některých místech dlouhá jen 10 centimetrů, jinde však dosahují úctyhodné délky až jednoho metru.

Výjimečná adaptabilita

Rostlina Posidonia australis je pozoruhodná nejen svým rozměrem, ale i svou odolností a schopností přežít v náročných podmínkách. Tráva musí snášet širokou škálu teplot, slanosti a extrémních světelných podmínek, což by pro většinu rostlin bylo smrtící.

Podařilo se odhadnout, že trvalo zhruba 4 500 let, než se tato jediná rostlina rozrostla do současné obrovské velikosti, přičemž na začátku bylo jen jediné semeno. Její růstová rychlost dosahuje až 35 centimetrů ročně, což jí umožnilo pokrýt plochu 200 kilometrů čtverečních.

Budoucnost největší rostliny

Nicméně i přes její unikátní genetickou strukturu a adaptabilitu ji stále ohrožují některé výzvy. Kvůli absenci genetické variability je tento obří klon mnohem náchylnější k nemocem a stresorům v prostředí.

Její unikátní genetická struktura a schopnost rychle se šířit jí dávají výhodu v přežívání. Náročné podmínky a globální oteplování zatěžují mořskou trávu, ale zdá se, že díky svým genetickým vlastnostem si tráva s nepříznivými vlivy prostředí poradí.

Domov skrytých přírodních pokladů

Žraločí zátoka, tato fascinující oblast plná podmořských divů, je jen jedním z mnoha míst na západním pobřeží Austrálie, které skrývá přírodní poklady. Posidonia australis je výjimečná nejen svým rozsahem, ale také svou historií a schopností přežít navzdory všem překážkám.

Zdroje: bbc.com, edition.cnn.com, stoplusjednicka.cz