Tradiční překážky

Zia Gulová, 31letá obyvatelka provincie Parván v severním Afghánistánu, se podělila o svou otřesnou zkušenost. Během těžkého těhotenství jí manžel rezolutně odmítal umožnit vyhledat lékařskou péči v nemocnici a jako důvod uváděl absenci ženských lékařek. Odmítnutí tragicky přispělo ke ztrátě dvou jejích novorozených dětí. Gulin příběh není ojedinělý, protože mnoho afghánských žen, zejména v konzervativních venkovských oblastech, je svázáno přísnými islámskými zvyky známými jako mahram.

Mahram nařizuje ženám, že nemohou opustit svůj domov bez mužského příbuzného, nechat se ošetřit mužským lékařem nebo činit zásadní rozhodnutí týkající se jejich vlastního zdraví. Zvyklosti, které prosazují rodiny, jako je ta Gulova, představují jen jeden z aspektů mnohostranného problému mateřské úmrtnosti v afghánské hluboce patriarchální společnosti.

Složitá síť faktorů

Znepokojivě vysokou úmrtnost matek v Afghánistánu lze přičíst nesčetným vzájemně propojeným faktorům. K této krizi přispívají léta politické nestability, ekonomické problémy, odchod zdravotníků, nízká míra gramotnosti, omezené povědomí veřejnosti o zdravotních problémech, špatná infrastruktura a nedostatek zdravotnických zařízení v odlehlých regionech.

Čtěte také

Zdravotnictví v Afghánistánu se potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků

Čtěte také

Afghánistán: Nejnebezpečnější země, kde může žena rodit. Tálibán určuje pravidla

Pokrok a regrese

Na přelomu tisíciletí se Afghánistán potýkal s ohromující mírou mateřské úmrtnosti, která činila 1 450 úmrtí na 100 000 živě narozených dětí. Během následujících dvou desetiletí se díky zvýšeným investicím a pozornosti mezinárodních organizací podařilo tento počet do roku 2020 snížit na polovinu, tedy na 620 úmrtí. Obnovení vlády Tálibánu v srpnu 2021 však vyvolalo obavy, že budou znovu zavedena drakonická opatření z doby předchozí vlády, což krizi dále prohloubí.

Některé z obav se bohužel naplnily. Tálibán opět zakázal dívkám starším šesté třídy navštěvovat školu, omezil ženám možnost vysokoškolského vzdělávání a zakázal jejich zaměstnávání v mezinárodních humanitárních organizacích. Obnovení mahramu vedlo také k povinnému nošení burky a omezení pohybu žen bez mužského příbuzného.

Současná situace

V současné době, po nástupu Tálibánu k moci, nebyly publikovány žádné komplexní celostátní statistiky. Situace je však alarmující vzhledem k exodu lékařů ze země, zhoršující se ekonomické situaci, řadě humanitárních krizí a zvýšenému tlaku na humanitární pracovníky a afghánské ženy. Je tedy pravděpodobné, že aktuální statistiky budou mít tragický charakter. K negativním tendencím rovněž přispívá fakt, že státní zdravotnický systém, který byl po dvě desetiletí značně závislý na mezinárodní pomoci, zažil po návratu Tálibánu k moci výrazný úbytek mezinárodního financování.

Problémy ve zdravotnictví

Škody v afghánském zdravotnictví jsou nepopiratelné. Nedostatek kvalifikovaných zdravotnických pracovníků a pracovnic, umocněný zákazem Tálibánu poskytovat pomoc ženám (s výjimkou zdravotnických pracovníků), ztížil dostupnost zdravotní péče pro těhotné ženy a novorozence. Nastávající maminky mají často problémy s přístupem k předporodní a poporodní péči, což zvyšuje riziko úmrtí, kterým lze předcházet během porodu a v poporodním období.

Porodní asistentky v ohrožení

Navzdory úsilí, které bylo v posledních dvou desetiletích vynaloženo na přípravu profesionálních porodních asistentek schopných poskytovat základní péči během těhotenství a porodu, se po návratu Tálibánu mnoho porodních asistentek ocitlo bez práce nebo se obávají o svůj život. Obětaví zdravotníci, kteří kdysi neúnavně pracovali na podpoře zdraví matek, nyní nemohou plnit své důležité úkoly.

Omezená mobilita a vzdělávání

Omezení mobility žen rovněž ztěžuje snahy o vzdělávání odlehlých komunit v oblasti ženského zdraví. A i když mužští rodinní příslušníci ženám dovolí navštívit zdravotnická zařízení, vzdálenost nemocnic od venkovských oblastí často vede k opožděným zákrokům, což zvyšuje rizika, kterým těhotné ženy a novorozenci čelí.

Čtěte také

Muslimská žena se dívá z okna

Čtěte také

Jaké je nejnebezpečnější povolání pro ženu v Afganistánu? Co jí hrozí?

Krize mateřské úmrtnosti v Afghánistánu je složitý problém, který má kořeny v hluboce patriarchální společnosti, k níž se přidává politická nestabilita, ekonomické potíže a obnovení restriktivních politik. Přestože se situace zdá být stabilní, je nezbytné ocenit pokračující úsilí mezinárodních organizací a zdravotnických pracovníků, kteří se snaží poskytovat základní péči afghánským ženám a novorozencům, a to i tváří v tvář náročným překážkám. Budoucnost mateřského zdraví v Afghánistánu zůstává nejistá, ale pokračující podpora a propagace jsou klíčové pro záchranu životů nesčetných matek a kojenců v této neklidné zemi.

Zdroje: the.akdnrferl.orgsigar.mil