Ponorka s nejistým osudem

Hunley byla ponorka, která měřila téměř 12 metrů a byla postavena v Alabamě. Po svém spuštění na vodu v červenci 1863 byla považována za technický zázrak své doby. Přezdívalo se jí "rybí člun" nebo "sviňucha" a stala se symbolem výhod a nebezpečí podmořského válčení.

Zdroj: Youtube

Za pouhých osm měsíců své kariéry během občanské války, od července 1863 do února 1864, se Hunley třikrát potopila. První tragická událost se stala 29. srpna 1863, když se potopila během zkušební plavby, přičemž zahynulo pět členů její posádky. Ponorka byla vyzdvižena a vrátila se do služby. O několik týdnů později, 15. října 1863, se znovu potopila, tentokrát s osmičlennou posádkou. Znovu byla opravena a znovu nasazena.

Potopení USS Housatonic

Vrcholným okamžikem Hunley bylo její třetí potopení dne 17. února 1864, kdy poslala ke dnu válečnou loď Unie USS Housatonic. Stala se tak první ponorkou v historii, která úspěšně potopila nepřátelskou loď.

Bohužel se však Hunley tentokrát ztratila nadobro, a to spolu s osmi členy její posádky. To nás vede k otázce – co a jak Hunley potopilo?

Tajemství na mořském dně

Ponorka byla objevena na mořském dně v roce 1995, více než 130 let po svém potopení. Vytažení na hladinu se podařilo až o pět let později. To, co však archeologové objevili uvnitř, bylo zdrcující. Všech osm členů posádky bylo nalezeno strašidelně usazeno na svých stanovištích kolem obří ruční kliky, která se táhla středem ponorky.

Záhadný bezpečnostní mechanismus

Hrůzný nález vyvolal řadu otázek a teorií. Proč se posádka nepokusila o útěk? Proč nepoužila bezpečnostní mechanismus, který byl skrytý v kýlu ponorky a měl jim pomoci uniknout?

Bezpečnostní mechanismus, který posádka neaktivovala, má schopnost uvolnit obrovské kýlové bloky, které mohou v případě potřeby rychle vynést ponorku na hladinu. To vede vědce k myšlence, že si posádka nejspíš vůbec neuvědomila, že se blíží nebezpečí, nebo nepředpokládala, že bude nutné se rychle vynořit.

Podle vědeckého týmu z Dukeovy univerzity museli členové posádky ponorky zemřít okamžitě, možná v důsledku exploze jejich vlastního torpéda. Tlaková vlna z výbuchu byla dostatečně silná na to, aby posádku zabila. Tato teorie byla podložena experimentem, kdy vědci vytvořili zmenšený model ponorky a vyhodili ho do povětří. Měření sil potvrdilo, že tlaková vlna z výbuchu byla smrtící.

Hledání pravdy

Avšak i přes tyto poznatky upozorňuje Michael Scafuri, archeolog zkoumající ponorku dlouhá léta, že potřebují více času k definitivnímu závěru o osudu ponorky Hunley. "Rád bych měl jasné odpovědi," řekl Scafuri, "ale nemohu slíbit, kdy nebo jestli je nalezneme." Vědecký tým se nyní zaměřuje na archeologické práce a čištění ponorky od koroze a bahna, které byly po desetiletí uloženy na dně moře.

Hunley představuje důležitou kapitolu v dějinách námořního boje. Přestože příběh ponorky je plný záhad, její význam v oblasti vojenské inovace je nesporný. Jednoho dne možná objevíme všechna tajemství, která tento historický vrak skrývá.

Zdroje: businessinsider.com, history.com, edition.cnn.com