V prosluněném odpoledni roku 2020 se pro nic netušícího muže u obce Vysoká u Jevíčka změnila obyčejná procházka v historický objev. Jeho den začal jako každý jiný, chtěl si během procházky vychutnat klid přírody. Osud však měl jiný plán a vytyčil mu cestu, na níž objevil pozůstatky minulosti.

Zdroj: Youtube

Eroze vypráví příběh

Spoluviníky objevu se nechtěně stala divoká prasata. Jejich potravní aktivity narušily půdu a odhalily lesklé kousky historie – starověké mince. Nález 227 mincí okamžitě nahlásil archeologickému oddělení Regionálního muzea v Litomyšli, které na místě zahájilo průzkum. Nakonec archeologové odkryli rozsáhlou sbírku 7 099 mincí z let 1431-1671.

Bohatí a obyčejní

Mince vykreslovaly živý ekonomický obraz minulosti. Na jedné straně zde byly běžné mince – takové, které si mohl vydělat průměrný řemeslník. Na druhé straně se nacházely nádherné zlaté dukáty a tolary z Itálie, Nizozemska a Německa, které naznačovaly bohatství jejich někdejších majitelů. Význam pokladu se ještě prohloubí, když si uvědomíme, že symbolizuje životní úspory mnoha rodin napříč několika staletími.

Historická perspektiva

Pro dokreslení kontextu hodnoty pokladu uveďme následující: Sbírka měla hodnotu přibližně sedmnáctiletého výdělku tehdejšího kantora. V hmatatelném vyjádření to znamená sedmdesát krav, téměř tři sta ovcí nebo třicet statných tažných koní. Takové bohatství nepochybně svědčilo o tehdejším blahobytu.

Hádanka kompenzace

Poklad v ohromující hodnotě přes deset milionů korun představoval legislativní průšvih. I když zákon stanoví odměnu 10 % za takové nálezy, základem pro výpočet není tržní hodnota pokladu, ale vnitřní hodnota kovu. Opravdu podstatný nepoměr!

Přesto má integrita své výhody. Vedení Pardubického kraje uznalo nálezcovu poctivost a snažilo se o jeho náležité odškodnění. Po téměř třech letech projednávání mu krajská rada přidělila 560 000 Kč.

Odměna za poctivost

Chvályhodným krokem tak vedení Pardubického kraje uznalo, že ctnost by měla být odměněna. Za částku sice dnes nelze pořídit stádo pětadvaceti koní, ale v moderních automobilových poměrech by se velmi dobře rovnala třem stům koňských sil.

Obyčejná procházka se proměnila v cestu dějinami a oživila příběhy o dávném bohatství a nadčasových vlastnostech, jako je ctnost či poctivost. Tato procházka rozhodně stála za každý krok.

Zdroje: novinky.cz, pardubicezive.eu, ctidoma.cz