Krása budící strach

Tribeč není nijak zvláště mohutné pohoří, nejvyšší vrchol Veľký Tribeč dosahuje 829 m n. m. a délka hřebenu je přibližně 35 km. Přesto je často přirovnáváno k Bermudskému trojúhelníku, neboť už více než sedm desetiletí zde záhadně mizí lidé.

Zdroj: Youtube

Tajemná zmizení v hlubokých lesích pohoří Tribeč dodnes budí u místních obyvatel noční můry. V průběhu let se zde ztratilo mnoho lidí různých profesí a zájmů, ať už se mezi sebou znali, či nikoliv. Snahy rodin najít své nezvěstné příbuzné byly zpravidla marné.

Tajemná síla

Na úpatí Tribeče žijí starousedlíci, kteří jsou pevně přesvědčeni o tajemné síle tohoto pohoří. V jejich očích je Tribeč místem plným magie, a někteří mu dokonce připisují nadpřirozenou moc. Například obyvatelé vesnice Radotice si vyprávějí příběhy o zrádném mořském oku, do kterého prý padali furmani i s volskými spřeženími.

Nevysvětlené příběhy

O tajemné události spojené s pohořím Tribeč rozhodně není nouze. Z každého příběhu běhá mráz po zádech.

V roce 1929 se například na své obvyklé obchůzce revíru ztratil sedmačtyřicetiletý lesník Samšály. Nikdy ho již nikdo neviděl, a ani intenzivní pátrání nevedlo k jeho nalezení. Samšály jednoduše zmizel, aniž by někdo tušil, co se mu mohlo přihodit.

O rok později potkal podobný osud i osmnáctiletou Marii Švajzerovou. Vypravila se do vesnice Zlatno navštívit své prarodiče, ale nikdy nedorazila. Ačkoli po ní lidé usilovně pátrali, nikdo ji nikdy nenašel a její osud zůstal záhadou.

V roce 1939 zase zmizel Walter Fischer, zaměstnanec Baťových závodů v Partizánském, který se vydal na procházku do hor s úmyslem navštívit Čierny hrad. Byl nalezen po několika měsících těžce zraněný a popálený u města Zlaté Moravce. Měl ztrátu paměti a jeho psychický stav byl tak špatný, že byl umístěn do psychiatrické léčebny.

Místo, které neustále láká

Tribeč je místem, které svým tajemstvím neustále přitahuje zvědavé návštěvníky. Kromě řady záhadných příběhů však nabízí i nádhernou přírodu, která nadchne každého turistu. Stojí za to se sem vydat.

Příběhy o zmizelých lidech z Tribeče se stále nesou vzduchem a místní obyvatelé jsou přesvědčeni, že se v těchto horách skrývá něco nevysvětlitelného. Ať už se chcete ponořit do tajemných záhad Tribeče, nebo jen objevovat jeho krásu, jisté je, že Tribeč vám poskytne nezapomenutelný zážitek. Buďte ale připraveni na vše, protože Tribeč může skrývat mnohem více, než se na první pohled zdá. A možná právě vy objevíte něco, co rozluští některou z mnoha záhad tohoto fascinujícího místa.

Zdroje: denik.cz, enigmaplus.cz, vyslapy.cz