Vznik a vývoj tunelů

Podzemní tunely v Gaze byly zpočátku prostředkem, který měl vyvážit problémy způsobené omezeními na povrchu. Vzhledem k tomu, že Izrael zavedl blokády a různá omezení na hranicích Gazy, poskytovaly tunely alternativní záchrannou linku pro zboží a základní potřeby. Od té doby se jejich úloha značně změnila.

Tři odlišné kategorie

Tunely v Gaze se na základě svého využití dělí do tří odlišných kategorií:

Pašerácké tunely: Tyto tunely, převážně mezi Gazou a Egyptem, slouží jako kanály pro přepravu zboží, komodit a někdy i nelegálních materiálů. S přísnou blokádou se staly pro ekonomiku Gazy klíčové.

Vstup do pašeráckého tunelu Vstup do pašeráckého tunelu Zdroj: Wikimedia Commons, Al Jazeera English, CC BY-SA 2.0

Obranné tunely: Tyto tunely se nacházejí v samotné Gaze a slouží jako chráněná místa pro skladování výzbroje, zabezpečení základního vybavení a ochranu klíčového personálu.

Útočné tunely: Tyto tunely jsou pravděpodobně nejkontroverznější. Táhnou se za hranice Gazy a slouží jako cesty pro ozbrojené střety s Izraelem.

Čtěte také

Tunely vedou pod celou Evropou

Čtěte také

Pod celou Evropou se nachází obří síť 12 000 let starých záhadných tunelů

Architektonická zdatnost a výzvy

Výstavba tunelů není jednoduchým úkolem. Jsou navrženy tak, aby byly skryty před sofistikovanými sledovacími systémy, a jsou vybudovány pod civilní infrastrukturou, včetně škol a nemocnic. Složitá konstrukce tunelů zahrnuje ventilační systémy, elektřinu a vyztužené stěny. Některé dokonce umožňují pohyb vozidel.

Zatímco jejich výstavba vyžaduje obrovské finanční prostředky, jejich odhalení a zničení je stejně náročné. Pouhé zasypání vchodu ještě neznamená, že je tunel nepoužitelný. Síť je tak složitá, že zablokované cesty lze často obejít nebo rychle zrekonstruovat.

Čtěte také

Podzemní město v jeskyni Derinkuyu, Kappadokie, Turecko.

Čtěte také

Dělníci se prokopali do šachty staré 5000 let. Objevili záhadný prastarý svět

Širší důsledky

Východ z tunelu nalezený u Egyptských hranic Východ z tunelu nalezený u egyptských hranic Zdroj: Wikimedia Commons, Israel Defense Forces, CC BY 2.0

Hamás tunely v Gaze často využívá. Vypadá to, že jejich interiér je navržen tak, aby bylo možné v nich trávit delší čas. Nejenže slouží jako úkryt pro vůdce, ale také obsahují velitelské a koordinační stanice a fungují jako dopravní a komunikační koridory. Tunely jsou vybaveny elektrickým proudem, osvětlením a kolejemi, což umožňuje lepší pohyb a dlouhodobější pobyt v nich. Pro Izrael mají tunely značný význam z bezpečnostního hlediska, jelikož byly použity pro útoky na jeho území, a proto jsou považovány za potenciální hrozbu.

Zdroje: lidovky.czfirstpost.comcnn.iprima.cz