Tajemný podzemní labyrint Brna

Brněnské podzemí, ukryté pod dlažbou slavného Zelného trhu, skrývá tajemný podzemní labyrint. Středověké chodby a sklepy, které se nacházejí šest až osm metrů pod povrchem, mají své kořeny již v 13. století, kdy se náměstíčku říkalo Horní trh. Název Zelný trh, pod kterým ho dnes známe, získalo až v 15. století. Podzemní prostory pod tržištěm sloužily především ke skladování potravin, zrání piva a vína a během válečných časů je lidé využívali coby úkryt. Sklepy se rozkládají pod jednotlivými domy a jejich výstavba probíhala od středověku až do novověku. Nejvíce sklepů však bylo vybudováno v době baroka.

Zdroj: Youtube

Středověké sklepy: Svědectví minulosti pod povrchem

Sklepy však původně nebyly nijak propojeny. K tomu došlo až v roce 2009, kdy sklepení prošla stavební úpravou. Ta umožnila je propojit, a vytvořit tak velmi zajímavou prohlídkovou trasu. A nabízí rozmanité expozice, které sice nebyly původně ve sklepích přítomny, ale vytvářejí jedinečnou atmosféru. Starý vinný sklep a historická krčma odkazují na bohatou vinařskou tradici města. Návštěvníci se seznámí s kletbou bláznů i městským pranýřem, který kdysi stál na tržišti a vypráví příběhy o temnějších stránkách minulosti. Prohlídka vás také zavede do trestnice, kde se dozvíte, jaké tresty čekaly nepoctivé obchodníky. Alchymistická laboratoř zase poukazuje na fyziky a lékaře, kteří svými objevy proslavili Brno v celé Evropě.

Propojením sklepů vznikl spletitý labyrint, který návštěvníkům umožňuje ponořit se do fascinujícího světa brněnského podzemí a prozkoumat jeho tajemství a historii.

Sklepení domu mincmistrů: Zapomenuté řemeslo v podzemí

Jedním z fascinujících míst brněnského podzemí je Mincmistrovský sklep, známý také jako "Sklepení domu mincmistrů". Neobyčejný prostor se nachází pod Dominikánským náměstím v podzemních prostorách Nové radnice. Při návštěvě tohoto místa se návštěvníci ponoří do historie ruční ražby mincí v Brně a na Moravě, řemesla, které dnes již upadlo v zapomnění. Expozice nabízí ukázky mincovního řemesla, a to včetně funkční repliky středověkého mincovního lisu a faksimile městských privilegií.

Samotná ražba mincí se sice konala na jiném místě, ale místní průvodci se s radostí podělí s návštěvníky o proces ražby mincí a předají jim příběhy spojené s touto dávnou řemeslnou tradicí. Prohlídka Mincmistrovského sklepa je nejen poučná, ale také zábavná, a přináší návštěvníkům jedinečný pohled do minulosti mincovnictví a jeho významu v Brně a na Moravě.

Pohřební místo s temnou historií

V brněnském podzemí se skrývá také kostnice, a to pod kostelem sv. Jakuba. Tento nejzajímavější nález v brněnském podzemí byl objeven v roce 2001 a společně s dalšími archeologickými nálezy slouží jako důkaz o způsobu pohřbívání v minulosti. Stačí jen sestoupit pár metrů pod zem a ocitnete se v brněnské kostnici, která je druhou největší v Evropě. Brněnská kostnice je posledním místem odpočinku pro asi padesát tisíc obětí válek a epidemií.

Kostnice je vyhledávanou turistickou atrakcí, která přivádí návštěvníky z celého světa. Prohlídka pietního místa je zážitkem, který ještě doprovází působivá hudba brněnského skladatele Miloše Štědroně, která byla speciálně vytvořena pro toto místo. Kostnice pod kostelem sv. Jakuba je místem tajemství a vzpomínek, které nám připomíná křehkost lidské existence a důležitost uchovávání historie pro budoucí generace.

Brněnské podzemí je fascinujícím světem plným tajemství a historických příběhů. Procházka těmito skrytými chodbami, sklepy a kostnicí nabízí nezapomenutelný zážitek, který nám otevírá okno do minulosti a umožňuje nám lépe porozumět životu našich předků.

Zdroje: podzemibrno.cz, www.regiontourist.cz, www.kudyznudy.cz