REÁLNÍ OBYVATELÉ OSTROVA LANZAROTE

Nezvyklé muzeum se nachází na ploše o velikosti 2 500 metrů čtverečních a navštívit ho mohou jak zkušení potápěči, tak také ti, kteří se v životě nepotápěli. Před prvním ponorem totiž projdete mini kurzem. Otevřeno bylo v roce 2016 a předlohou pro sochy byli reální obyvatelé ostrova Lanzarote. Autor nanášel modelovací hmotu přímo na tělo člověka a tuto formu pak vylil betonem a opracoval. Dohromady budete proplouvat mezi dvanácti skupinami soch, které odkazují na určitou činnost nebo politickou situaci.

Podmínky Atlantského oceánu představovaly pro autora především technickou výzvu. "Je to úplně jiné prostředí," říká Taylor. "Atlantský oceán je opravdu až záhadně modrý a strašidelnější než například Karibik." Umělec proto musel být opatrný a kvůli studené vodě méně času trávit prací pod hladinou. Postupně však vytvořil 300 kusů soch, které se tváří zaneprázdněně. Potkat zde můžete fotografa, pár bez tváře fotící si selfie a odkazující, že sociálními sítěmi trochu ztrácíme sami sebe nebo člun Lampedusa, kterým autor vzdává hold uprchlíkům, jenž zemřeli při přechodu přes Středomoří.

PIRÁTI Z BLUDNÉHO HOLANĎANA

Za čtyři roky fungování se sochy proměnily v útes, na který se zachytily mořské rostliny a řasy a mezi nimiž proplouvají hejna ryb. Sochy tak dostaly bizarní podobu připomínající piráty z Bludného Holanďana. "Sochy nám ukazují, že žijí v dokonalém symbiotickém vztahu s okolní přírodou a ta je tak silná, že je možná časem úplně pohltí." Raduje se Jason Taylor v rozhovoru pro Euromaxx.

Podmořské muzeum se těší velké popularitě a denně ho navštíví desítky potápěčů. Umělec tak na Ostrově Lanzarote, kde žije od roku 2014, vytvořil nový prostor pro business. Otevřely se akreditované potápěčské školy, vytvořila se nová pracovní místa, a to přineslo větší příjem pro celý ostrov.

Potápěčské školy dokonce nabízejí i zážitkový den, kdy se od devíti ráno budete učit potápět, spolu s instruktorem si projdete různé techniky a po obědě zamíříte do muzea. 40minutová prohlídka beze slov nabízí hluboký relax. Na konci dne vám vydají certifikát SSI Basic Diver, který vám, po dobu šesti měsíců, umožní potápět se s instruktorem do hloubky dvanácti metrů.

Zdroje: underwatermuseumlanzarote.com, www.novinky.cz, edition.cnn.com