Záhadný útvar

Když námořník Diocleciano Silva při rybaření v Atlantském oceánu poblíž Azorských ostrovů objevil gigantickou strukturu připomínající pyramidu, vědecká komunita byla plná vzrušení a spekulací. Nebyl to jen obyčejný podmořský skalní útvar; měl zvláštnosti, které ho odlišovaly. Struktura, která měřila na výšku úctyhodných 60 metrů a pokrývala základnu o rozloze přibližně 8 000 metrů čtverečních, byla přinejmenším zajímavá svým přesným umístěním podle světových stran.

Důkaz o dávné civilizaci?

Přesnost stavby, která se nachází mezi azorskými ostrovy Terceira a São Migue, naznačuje, že se jedná spíše o promyšlený projekt než o pouhou přírodní náhodu. Pečlivý design vedl mnohé k domněnce, že ponořená pyramida je možná svědectvím o zdatnosti dávné civilizace.

Hledání odpovědí

Zajímavý objev okamžitě vyvolal řadu otázek: "Kdo nebo co mohlo takovou stavbu vytvořit?". Zatímco mnozí hledali odpovědi u starověkých civilizací, a dokonce u mytologických měst, jako je Atlantida, jiní hledali vysvětlení v geologii a přírodních procesech.

Významnou výzvou pro teorii "starověké civilizace" je časová osa. Uvážíme-li, že oblast je pod vodou přibližně 20 000 let a úsvit vyspělých civilizací, jak jej zaznamenává historie, začal přibližně před 5 000 lety, jde o chronologickou hádanku. Atlantida, legendární město, které se údajně potopilo pod vlnami, je lákavou hypotézou, ale bez konkrétních důkazů, které by potvrdily jeho existenci nebo umístění, zůstává pro mnohé romantizující teorií.

Čtěte také

Yonaguni leží v hloubce asi 25 metrů

Čtěte také

Obří pyramida pod hladinou oceánu rozhádala vědce do krve. Může to být Atlantida

Teorie námořníků dává smysl

Z pragmatičtějšího hlediska předložilo portugalské námořnictvo přesvědčivý argument. Domnívá se, že takzvaná "pyramida" by ve skutečnosti mohla být vrcholem potopené sopky známé jako Don João de Castro. Poloha odpovídá souřadnicím, které uvedl Silva, a topografie by mohla být snadno zaměněna za stavbu vytvořenou člověkem, zejména při pohledu z určitých úhlů.

Záhady pod vodní hladinou

Není to poprvé, co podmořské útvary vyvolávají debaty. Daleko na východě, u pobřeží Japonska, leží Yonaguni – další záhadná podmořská struktura, o níž se někteří domnívají, že je stará více než 10 000 let. O tom, zda se jedná o přírodní útvar, nebo o pozůstatek dávné civilizace, se stále vedou spory.

Čtěte také

Bermudský trojúhelník se rozkládá mezi Miami, Bermudami a Portorikem

Čtěte také

Na dně Bermudského trojúhelníku bylo nalezeno ztracené město vyspělé civilizace

Doufáme, že s rozvojem technologií a dalšími průzkumy se objeví jasnější odpovědi. Do té doby zůstává podmořská pyramida v Portugalsku lákavou hádankou, která je důkazem nekonečných záhad, jež naše planeta skrývá. Ať už je výtvorem přírody, nebo pozůstatkem dávné civilizace, nepřestává nás fascinovat a pobízet k tomu, abychom se ponořili hlouběji a hledali pravdy ukryté v mořských hlubinách.

Zdroje: oonasdivers.comsurfertoday.comobkec.azet.sk