Sedmačtyřicetiletý Phil Pauley je trochu jako moderní Jules Verne, který posledních 20 let strávil navrhováním tohoto podvodního města. Pro Pauleyho je Sub-biosféra 2 více než pouhá fantazie – je to životaschopná struktura. Samonosná, futuristická biosféra je navržena tak, aby pojala 100 obyvatel a je poslední v řadě projektů, jejichž cílem je zmírnit, pro rostoucí globální populaci, nedostatek prostoru na život.

Podmořské město určené pro akvanauty, turistiku a oceánografy Podmořské město určené pro akvanauty, turistiku a oceánografy Zdroj: Profimedia.cz

Soběstačný život pod vodou

Pauleyova vize se zaměřuje na rozvoj soběstačného života pod vodou. Sub-biosféra 2 (SBS2) bude mít jednu centrálu (tzv. hlavní biomu) pohánějící a ovládající osm dalších interaktivních živých biomů, z nichž každá představuje jiný ekologický systém včetně zajištění čerstvého vzduchu, vody, potravin a elektřiny, stejně jako kontrolu atmosférického tlaku.

Čtěte také

Čtěte také

Kde žijí nejspokojenější lidé na světě? Češi na tom vůbec nejsou špatně

Centrální biom by měl mít 20 pater ponořených pod vodou a 40 pater by mělo být nad vodou. Ostatní biomy by měly být rozděleny do deseti poschodí nad vodou a deseti pod vodou. Celé město by mělo být ukotveno k mořskému dnu a bylo by stejně rozlehlé jako tři fotbalová hřiště.

Pauleyova vize se zaměřuje na rozvoj soběstačného života pod vodou Pauleyova vize se zaměřuje na rozvoj soběstačného života pod vodou Zdroj: Profimedia.cz

V rozhovoru pro Dailymail autor podmořského města řekl: "Nechci vypadat jako fanatik, i když se touto myšlenkou zabývám téměř polovinu svého života, čekám na ten pravý čas, kdy lidé k myšlence života pod vodou sami přijdou. Pak až předložím svůj návrh." Doufá ale, že se Sub-biosféra 2 stane realitou ještě za jeho života.

Tento koncept podvodního stanoviště vyvinul Pauley již v roce 1998 a jeho současná práce se nadále zaměřuje na udržitelný a inovativní design. Doufá, že získá tolik investorů a podpory, aby vytvořil tým, který by mohl projekt SBS2 převzít ve fázi výzkumu, testování a výstavby.

Čtěte také

Čtěte také

Co by se stalo, kdyby na celém světě na jeden den přestal fungovat internet?

Zdroje: philpauley.comwww.stoplusjednicka.czinhabitat.com