Projekt, za nimž stojí architekti, kteří si říkají Elli, začal vizionářským přístupem, jehož cílem bylo maximalizovat potenciál každého čtverečního centimetru. Cílem bylo vytvořit prostor, který bude nejen estetický, ale také vysoce funkční. Rozsah zahrnoval vše od sanace konstrukcí po zateplení, vylepšení zařízení a modernizaci stávajících stavebních systémů. Výsledek je ohromující.

Zdroj: Youtube

Srdce proměny

V centru proměny podkroví se nachází ústřední jádro, strategicky umístěné pod mansardovou střechou. Slouží jako páteř celého prostoru a je v něm umístěno schodiště, police a spíž. Nejenže propojuje přístupové patro se střešním prostorem, ale také umožňuje, aby do obývacího pokoje pronikalo přirozené světlo, a vytváří tak příjemnou a otevřenou atmosféru.

Centrální jádro doplňují dva boční pruhy, do kterých se umisťují funkční prvky, jako je kuchyň, koupelna, úložné prostory a domácí spotřebiče. Tyto pásy zajišťují, že každý centimetr podkroví je dobře využit, a eliminují tak zbytečné plýtvání místem.

Posuvné panely a tajné padací dveře

To, co proměnu skutečně odlišuje, jsou důmyslné konstrukční prvky, které poskytují nebývalou flexibilitu. Za prvé jsou to pohyblivé panely integrované do středového jádra. Posouvají se po vodicích lištách a umožňují různé konfigurace. Potřebujete další pokoj pro hosta? Žádný problém. Chcete oddělit kuchyň od obývacího prostoru? Snadno to zvládnete. Plánujete večírek? Otevřete celé patro pro prostorné setkání. Panely mají dokonce průhledné části, které umožňují zaplavení prostoru přirozeným světlem.

Druhým prvkem, který mění pravidla hry, jsou tajné padací dveře. Jsou integrované do stropu přístupového patra i do podlahy mezipatra a skrývají další domácí funkce. Jejich otevřením se otevírá svět překvapení – od spuštění nábytku, jako jsou stoly a lavice na piknik, až po odhalení houpačky nebo houpací sítě. Dokonce se zde objeví i diskokoule a větráky pro odpočinek na houpací síti. Prostor pod střechou se může pochlubit řadou neviditelných dveří, které po otevření změní funkčnost vyvýšeného prostoru a pojmou šatnu, čajovnu a úložné prostory v koupelně.

Proměna miniaturního madridského podkroví je velmi pozoruhodná. Kombinací inovativních designových konceptů a pečlivého plánování se prostor proměnil ve všestranný, moderní a příjemný obytný prostor. Použití tajných poklopů v podlaze je důkazem nekonečných možností architektonické kreativity. Projekt slouží jako inspirativní příklad toho, jak lze i ty nejkompaktnější prostory proměnit v útočiště funkčnosti a stylu.

Zdroje: 88designbox.com, elii.es, archdaily.com