Drsná krása pobřeží

Namibie je země známá svými nádhernými pouštními krajinami, divokou přírodou a bohatou kulturou. Jednou z nejzajímavějších a nejtajemnějších lokalit v této zemi je Pobřeží koster. Jakmile vstoupíte na toto nehostinné pobřeží, okamžitě ucítíte sílu přírody. Úzká země mezi životem a smrtí je známá jako "země, kterou Bůh stvořil v hněvu". Vydejte se po tomto pobřeží a objevte ohromné vybělené kosti velryb, trosky ztroskotaných lodí, mrtvé rostliny a stopy živočichů, kteří se tu zoufale snaží přežít.

Jedním z nejvýraznějších rysů tohoto místa je jeho dvojí podstata. Na jedné straně se rozkládá nejstarší poušť na světě, poušť Namib, která je úplně osamocená a odlehlá. Na druhé straně se tyčí nelítostný a studený Atlantský oceán. Tyto extrémní podmínky umožnily vznik jedinečné fauny zahrnující některá z nejexotičtějších zvířat naší planety.

Tajemné stopy minulosti

Jak už název Pobřeží koster naznačuje, tato oblast je posetá vraky lodí, které zde skončily svou plavbu v důsledku silných proudů a husté mlhy. Nepříznivým podmínkám, které zde často vládnou, padlo za oběť mnoho námořníků, jejichž lodě se staly součástí této bizarní krajiny.

Jedna z nejznámějších ztroskotaných lodí je Dunedin Star z roku 1942. Němý svědek neúspěchu záchranné operace za druhé světové války ztroskotal na břehu spolu s municí, posádkou a pasažéry. Přestože se i záchranná plavidla stala vraky, většina osob na palubě byla zachráněna. Takové štěstí bohužel neměla posádka lodi z roku 1860. Našlo se jen dvanáct bezhlavých kosterních pozůstatků a záhadný vzkaz ukazující cestu k řece. Autor vzkazu a tajemství jeho osudu zůstávají ukryty v hlubinách moře.

Bohatství života uprostřed drsné pouště

Pobřeží koster je navzdory svému drsnému vzezření bohaté na divokou zvěř. Černohřbetý šakal, oryx nebo dokonce i pouštní slon - to jsou jen některá zvířata, která se dokázala přizpůsobit zdejším podmínkám. Oceán je pak domovem tuleňů, delfínů a velryb, kteří využívají hojnost živin ve studených vodách Atlantského oceánu.

Pro ty, kteří hledají dobrodružství, nabízí pobřeží koster mnoho možností. Od sandboardingu po písečných dunách, jízdy na čtyřkolkách až po surfování na vlnách písku. Ale i milovníci klidnějších aktivit si přijdou na své, a to díky průvodcům, kteří vás nejkrásnějšími místy pobřeží rádi provedou.

Zdroj: Youtube

Přesto, že pobřeží už díky moderním satelitním navigacím není vraky lodí tak přeplněno, jako tomu bylo v 19. století, stále se je na co dívat. Kolik lodí tu ztroskotalo a kolik lidí zahynulo, už dnes nikdo nezjistí. Mnnohé vraky i kostry už dávno pohltily tuny písku. I tak má tento kousek země zvláštní ponurou atmosféru, která nepřestává dobrodruhy přitahovat.

Zdroje: info-namibia, CNN, nytimes