Tam, kde civilizace končí

Na samém okraji civilizace, tam, kde se setkává drsná pustina s nekonečným oceánem, leží neúprosná divočina známá jako Pobřeží koster. Tento úsek pobřeží, který se táhne z jižní Angoly až po celou Namibii, je jedním z nejméně osídlených a zároveň nejdivočejších míst na Zemi, na kterém se nechcete ocitnout.

Zdroj: Youtube

Pobřeží koster – Skeleton Coast, nese své jméno z dobrého důvodu. Tato neúprosná krajina se rozkládá na 500 kilometrech délky a okolo 40 kilometrech šířky a je známa jako jedno z nejdivočejších a nejnepřátelštějších míst na světě. Celé území je poseto kostmi uhynulých zvířat i vraky ztroskotaných lodí. Pro místní domorodé obyvatele je toto místo jako „země, kterou stvořil bůh v hněvu.“

Nepřítel v podobě přírody

Husté mlhy, silné mořské proudy a neustále se měnící písečné břehy tvoří nebezpečnou kombinaci. Ve vodách oceánu hlídkují žraloci, a studený Benguelský proud vytváří neustálý divoký příboj, který formuje písečné pobřeží.

Posádka lodí, které v minulosti uvízly v neúprosných vlnách, čelila smrtelným nástrahám. I když se některým podařilo uniknout smršti moře a doplout na břeh, záchrana byla často marná. Poslední lodí, která zde ztroskotala, byla v roce 1976 rybářská loď Suiderkus, která i přes své moderní navigační systémy narazila na pobřeží. Dnes z ní zůstává pouze rozpadající se trup částečně zasypaný pískem.

Život v neúprosném prostředí

Ovšem tento nekompromisní boj o přežití se stal výzvou pro místní faunu a flóru, která se musela adaptovat a naučit se způsoby, jak využívat minimální množství vody a získávat potravu v takovém prostředí, které by jinak bylo nesnesitelné. Podél pobřeží lze spatřit kolonii lachtanů jihoafrických, zatímco na vyprahlém písku můžete potkat slony, zebry nebo lvy.

Omezený přístup k ochraně ekosystému

Ačkoliv může být lákavé prozkoumat pobřeží zblízka, je přístup do této oblasti omezen. Správa parku udržuje oblast pod přísnou kontrolou, aby ochránily jedinečný ekosystém. Vstup je možný pouze na zvláštní povolení.

Pobřeží koster je výjimečným místem na planetě, kde se setkávají hrůza minulosti a fascinace divokou přírodou. Je to místo, kde přežívají jen ti nejsilnější, kde příroda ukazuje svou nezdolnou moc.

Zdroje: earthlymission.com, edition.cnn.com, en.wikipedia.org