Tajemství Pobiti Kamani

Lokalita Pobiti Kamani se rozkládá na 27 km² v severovýchodním Bulharsku a hostí 18 různých geologických pilířů. V závislosti na lokalitě se objevují v různém počtu a uspořádání. V lomu v Běloslavi je možné vidět až pět vrstev sloupů, které střídavě kryje vápencová čepička. Tyto sloupy následně vystupují z mořského dna a tvoří záhadné struktury, jež jsou od 3 do 10 metrů vysoké.

Kyklopové jako stavitelé

První zaznamenaná teorie o původu těchto útvarů pochází zřejmě z pera ruského archeologa Tepljakova, který se v roce 1829 ocitl v oblasti během rusko-turecké války. Jeho pohled na sloupy však nebyl příliš přesvědčivý. Tepljakov spekuloval, že sloupy by mohly být pozůstatkem budov postavených kyklopy. Tato teorie zní možná fantasticky, ale rozhodně ne věrohodně.

Zkamenělé stromy a metanové bubliny

Zkamenělé stromy Zkamenělé stromy Zdroj: Wikimedia Commons, Diego Delso, CC BY-SA 4.0

V průběhu let se objevila řada vědeckých teorií, které se snažily objasnit vznik těchto záhadných struktur. Jedna z nich, předložená badatelem A. Margosem, navrhovala, že sloupy jsou zkamenělé stromy, ale zmíněná teorie nebyla schopna vysvětlit, proč jsou některé z nich složeny z více než jedné vrstvy.

Nejnovější teorie upřednostňuje metan bublající z hlubin mořského dna. Vědci argumentují, že tektonická aktivita pod mořským dnem mohla propustit metan, který byl pak pevně usazován množstvím mikroorganismů. Proces by vytvářel sloupy z několika vrstev vápence, které byly nakonec odhaleny erozí a přílivovými jevy.

Čtěte také

Cypřišový les

Čtěte také

Bouře odkryla 60 tisíc let starý podmořský les. Nese zlou zprávu o budoucnosti

Mini atoly

Vědci Nachev a Sinnyovsky však zastávají ještě jiný názor. Ve své práci z roku 2014 tvrdí, že pravděpodobnější je, že jde o atoly vytvořené kalcifikací řas a bakterií. Podle nich sloupy rostly směrem vzhůru, jak se zvyšovala hladina písku, přičemž stále zůstávaly těsně nad touto hladinou.

Ochrana pro budoucnost

Od roku 1937 je oblast chráněna vládními regulacemi a je na předběžném seznamu světového dědictví UNESCO. Vědci, ekologové a milovníci přírody shodně doufají, že tento unikátní krajinný prvek jednou získá statut geoparku.

Čtěte také

Les je starý neuvěřitelných 225 milionů let

Čtěte také

Zkamenělý svět starý 225 milionů let: Tajemná obří časová kapsle v parku Chinle

Za obzorem

Pobiti Kamani zůstávají fascinujícím a záhadným jevem, který provokuje lidskou zvědavost i vědeckou diskuzi. Od bájných kyklopů až po mikrobiální usazeniny jsou tyto struktury skvostným příkladem toho, jak se máme ještě mnoho co dozvědět o světě, který nás obklopuje. A pokud patříte mezi milovníky nevysvětlitelných a záhadných jevů, vydejte se na vlastní průzkum této bulharské pouště plné kamenných sloupů. Kdo ví, možná právě vy objevíte klíč k odemčení jejich tajemství.

Zdroje: amusingplanet.comtravelbulgaria.newshistoricmysteries.com