S rostoucím zájmem o možnosti života na otevřeném moři v důsledku stoupající hladiny oceánů vyvstává fascinující koncept plovoucích měst jako světlo naděje na horizontu. Představte si harmonické spojení potravinářské výroby, architektury, datové infrastruktury, energie a vody do jediného soustředěného, účinného systému. Tato vize se stává skutečností díky novému projektu japonského námořního startupu N-ARK, který plánuje vybudovat plovoucí a inteligentní zdravotnickou metropoli zvanou "Dogen City".

Zdroj: Youtube

Plovoucí město na otevřeném moři

"Dogen City" je považováno za malou vesnici na otevřeném moři, má rozlohu přibližně 1,58 km v průměru, pojme až 10 000 obyvatel a až 30 000denních návštěvníků a turistů. Tato symbiotická komunita nebude jen místo k životu, ale také centrum inovací a pokroku, s výzkumnými laboratořemi, školami, kancelářemi a dokonce i nemocnicemi. Představte si zařízení pro výrobu potravin, prodejny potravin a nápojů, mobilní ostrovy, telekomunikační stanice a mnoho dalšího, vše zabaleno do plovoucího městského centra.

Tři pilíře Dogen City

Projekt Dogen City se opírá o tři klíčové pilíře. Prvním je samotné plovoucí město, které bude schopné se přizpůsobit klimatickým změnám a poskytnout podporu pro každodenní duševní a fyzické potřeby svých obyvatel. Druhým pilířem je vybudování podmořské datové infrastruktury, která podpoří námořní obchodní model. Třetím pilířem je pak ambiciózní plán využití otevřené vody k vytvoření nového odvětví cestovního ruchu.

To vše je obsaženo ve vizi "NEW OCEAN Consortium", společném podniku průmyslu, akademické obce a vlády, který se zavázal vytvořit novou ekonomickou zónu na otevřeném moři. Projekt je fascinující nejen pro svůj rozsah, ale také pro svůj integrovaný a udržitelný přístup k rozvoji a životu na otevřeném moři.

Inovace ve zdravotní péči

Jednou z nejzajímavějších inovací Dogen City je pak systém zdravotní péče. Obyvatelé města budou mít možnost využívat telemedicínské konzultace a provádět důkladné analýzy svého zdravotního stavu prostřednictvím zařízení a senzorů.

Sociální dopad Dogen City

Nicméně Dogen City nepřináší jen pokroky v oblasti zdraví. Město také plánuje velký program pro případ přírodních katastrof a současně se zavázalo k sociálnímu dopadu, a to poskytováním řešení pro klimatické uprchlíky a rozvojem lidských zdrojů prostřednictvím pokročilého vzdělávání.

Dogen City tedy slibuje představit nám zcela nový model života, který využívá otevřené moře jako novou, udržitelnou a inovativní zónu pro rozvoj společnosti. V příštích letech se jistě dočkáme dalších podobných projektů, které budou sledovat tento trend a přizpůsobovat se měnící se klimatické realitě. Je to fascinující očekávání nového světa, který nám otevírá oceán.

Zdroje: theluxurylifestylemagazine.com, www.designboom.com, www.globalconstructionreview.com