Loterie, kterou nikdo nechce vyhrát

Vypadávání vlasů je problém, který postihuje téměř dvě třetiny mužů. Mnohým z nich působí plešatění stres a nízkou sebeúctu. Ztráta vlasů může začít jakýmkoliv způsobem – ustupující linií vlasů, lysinou na temeni hlavy nebo oběma způsoby najednou. Ačkoli vypadávání vlasů je přirozený proces spojený s genetikou a hormony, existuje stále mnoho nezodpovězených otázek ohledně toho, proč někteří muži plešatí dříve než jiní.

Délka prstů jako klíčový faktor

Nyní se však zdá, že vědci z Tchaj-wanu našli nový klíč k předpovídání plešatosti – spočívá v délce prstů. Ve studii provedené na téměř 250 mužích starších 37 let zjistili, že u těch, kteří mají delší prsteníček než ukazováček na pravé ruce, je mnohem větší pravděpodobnost, že budou plešatí. Šlo o hodně nečekaný závěr, který otevírá nové možnosti pro predikci vypadávání vlasů.

Role testosteronu

Plešatost u mužů je často spojena s nadměrnou produkcí hormonu dihydrotestosteronu (DHT), který narušuje cyklus růstu vlasů. Výzkumníci z Tchaj-wanu se domnívají, že délka prstu může být známkou toho, že je tohoto testosteronu více. Dlouhý prsteníček může naznačovat vyšší hladiny DHT, což má za následek zmenšení vlasových folikulů. A zde je ta klíčová část – plešatění je podle studie šestkrát pravděpodobnější u mužů, kteří mají kratší ukazováčky než prsteníčky.

Dr. Ching-Ying Wu z Kaohsiungské lékařské univerzity uvedl: "Naše studie zjistila, že čím větší je rozdíl mezi druhým a čtvrtým prstem na pravé straně, tím větší je riziko vzniku alopecie."

Plešatost a její dopad na psychiku

Plešatost není pouze kosmetický problém. Podle průzkumu může mít devastující dopad na duševní zdraví mužů. Dr. Sohom Das, psychiatr NHS v Londýně, řekl: "Tento problém je často odmítán nebo ignorován ostatními, protože je tak běžný." Plešatost může vést k nízké sebeúctě, úzkostem, a dokonce i depresi.

Nová naděje

I když studie o délce prstů a plešatosti zní bizarně, může poskytnout nový pohled na předpovídání problému. Vědci nyní budou pravděpodobně pokračovat ve výzkumu, aby lépe porozuměli spojení mezi hormony, genetikou a délkou prstů. Možná se jednoho dne dočkáme efektivnějších způsobů prevence plešatosti a zároveň nástrojů pro posílení sebevědomí mužů, kteří s tímto problémem bojují. Jedno je jisté, věda neustále přináší nové a nečekané poznatky, které mohou změnit náš pohled na běžné problémy. A možná, až se příště podíváte na svou ruku, budete mít několik otázek týkajících se vaší budoucnosti a vlasů.

Zdroje: original.newsbreak.com, dailymail.co.uk, ladbible.com