Na tajemné rovině v severovýchodním Laosu leží jedna z nejpodivnějších archeologických lokalit světa – Planina džbánů. Místo poseté tisíci starověkých kamenných nádob je němým svědkem dávné kultury, o které víme jen velmi málo. Výzkum snad jednou pokročí o něco dál a poodhalí něco z dosud ukrytého tajemství.

Zdroj: Youtube

Kamenná nádhera uprostřed min

Planina džbánů, někdy označovaná jako "asijský Stonehenge", se nachází v oblasti kolem města Phonsavan v provincii Xiangkhouang. Archeologická lokalita čítá tisíce džbánů rozesetých na polích. Podle odhadů jich zde je kolem pěti tisíc. Průzkum však komplikuje fakt, že se kamenné nádoby vyskytují v lokalitě, kde je velké množství nevybuchlé munice. V 60. letech byl totiž Laos terčem amerického bombardování a od nebezpečné munice byla dosud vyčištěna jen část polí. Stopy války lze dodnes spatřit na mnoha místech. Bombardování zanechalo krátery v zemi a poškodilo některé džbány.

Tajemství pohřebních rituálů staré 2000 let

Nádoby se zdají být umístěny náhodně a jejich rozměry se různí – některé dosahují až třímetrové výšky a váží několik tun. Na nádobách jsou vidět reliéfy. Přesné stáří nádob ale vědci nedokáží určit. Uvnitř se totiž nedochovaly žádné organické zbytky, které by datování mohly usnadnit.

Všeobecně přijímaná teorie o původu džbánů říká, že byly použity pro pohřební rituály. Vychází z toho, že archeologové v 30. letech 20. století našli v některých džbánech skleněné korálky, spálené kosti a zuby. Přesný účel jejich využití je ale zahalen rouškou tajemství. Spekuluje se také o tom, že mohly nádoby sloužit k uskladnění rýže nebo k zachytávání dešťové vody.

Přímo uprostřed tohoto záhadného místa se nachází lokalita Thong Hai Hin. Je v ní více než 300 džbánů a je známá pro svůj jedinečný džbán s vytesanou lidskou postavou.

Pocta zapomenuté civilizaci

Tento region je bohatý na historii a kulturu, je důležité si ale uvědomit, že je to také místo hlubokého respektu. Vždyť toto místo je také hřbitovem a památníkem pro ty, kteří zde kdysi žili a umírali. Ačkoli neznáme jejich jména ani příběhy, Planina džbánů je stálým připomenutím jejich existence.

Planina džbánů je oáza tajemství a historie, kterou by žádný cestovatel v jihovýchodní Asii neměl přehlédnout. Navštívit lokalitu znamená stát se součástí příběhu, který je starý tisíce let – a možná přispět k odhalení tajemství, která tato rovina ukrývá.

Zdroje: atlasobscura.com, heritagedaily.com, renown-travel.com